SEC, Bir Spot Bitcoin ETF’ini Daha Reddetti!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir Spot Bitcoin ETF'ini daha reddetti.
13:40
23 Aralık 2021
SEC, Bu Kez Medya Kuruluşlarını Hedef Aldı! 539 Milyon Dolar Ceza Kesti
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Kyptoin’in Spot Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) reddetti.

SEC’den Bir Spot ETF Reddi Daha

Kyptoin’in Spot Bitcoin ETF’ini reddeden SEC, daha önce spot ETF’ler ile ilgili mevcut duruşunu birden fazla kez vurguladı. SEC Başkanı Gary Gensler, Spot Bitcoin ETF’lerinin Vadeli Bitcoin ETF’lerine kıyasla spekülatif olduğunu ve yatırımcı koruması sağlamadığını ifade etti. Bu bağlamda SEC, Ekim ayında onaylanan ve işlem görmeye başlayan Vadeli ETF’lere karşın şimdiye kadar tüm spot Bitcoin ETF’i başvurularını reddetti. Regülatörler, borsada işlem gören bu ürünlerin, yatırımcıların çıkarlarına aykırı olan spot piyasanın manipülasyonundan önemli ölçüde etkilenebileceğini ifade etti. SEC yetkililerinin geçmiş açıklamalarından dolayı Kyptoin’in ETF reddi, piyasada herhangi bir şaşkınlık yaratmadı.

SEC’ye ETF Eleştirileri

SEC, bu süreçte ETF başvurusu reddedilen şirketler de dahil olmak üzere birçok kurumsal şirketin eleştiri oklarının hedefinde oldu. Konuya ilişkin birçok isim, SEC’nin Bitcoin Vadeli ETF onaylarına karşın Spot Bitcoin ETF’ine olan karşı duruşunun doğru ve adil olmadığını ifade ederek SEC Başkanı Gary Gensler’a konuya ilişkin mektuplar yayınladı. Bu isimler arasında, Bitcoin Trust’ı (GBTC) Spot Bitcoin ETF’ine dönüştürmek üzere yapılan başvurunun reddedilmesi üzerine tepki gösteren Grayscale yetkilisi de vardı. Yetkili, bir varlığın türev piyasasına yatırım yapılmasının kabul edilebilir olduğu ancak varlığın kendisine yatırım yapılmasının kabul edilemez olduğu görüşünün hiçbir dayanağı olmadığını söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar