SEC Başkanı Kafaları Karıştırmıştı! CFTC Üyesinden Altcoin için “Emtia” Açıklaması Geldi

CFTC üyesi Christy Romero, SEC Başkanı Gary Gensler'in en büyük altcoin'de kafaları karıştıran açıklamasının ardından "emtia" açıklamasında bulundu.
12:50
30 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) üyesi Christy Romero, kurumun hisse ispatı (Proof of Stake) konsensüs mekanizmasına geçişinden sonra bile Ethereum’u (ETH) hala bir emtia olarak gördüğünü söyledi.

Proof of Stake’e Geçişin Ardından Ethereum

Dijital Ticaret Odası’nın kurucusu Perianne Boring, CFTC üyesi Christy Romero’ya Ethereum’un The Merge‘den sonra Proof of Stake konsensüs mekanizmasına geçişinin herhangi bir politika etkisi olup olmadığını sordu. Romero, CFTC’nin Ethereum’un Proof of Stake‘e geçişinden sonra bile onu bir emtia olarak gördüğü yönündeki duruşunu yineleyerek şu ifadeleri kullandı:

Ethereum’a ve diğer tüm ürünlere baktığımızda, emtianın ne olduğunu görmek gerekiyor. CFTC uzun zamandır Ethereum’un bir emtia olduğu yönünde pozisyon alıyor. Emtianın tanımı çok ama çok geniş. Ethereum ağı hisse ispatına geçmiş olsa bile bir emtia olduğu yönündeki duruşumu korumaya devam ediyorum.

Behnam, kripto paraların yeni bir varlık sınıfı olduğuna ve kararın yasal olarak alınması gerektiğine inanıyor. CFTC ve SEC, piyasalar üzerinde netlik ve bireysel yatırımcılar için tüketici koruması oluşturmak için makul bir sonuç bulmaya çalışıyor. Öte yandan SEC Başkanı Gary Gensler, ilk olarak Bitcoin ve Ethereum’u emtia olarak değerlendirdi ve düzenlemelerinin CFTC kapsamına girdiğini kabul etmişti. Bununla birlikte Gensler, ağın Proof of Stake’e geçişiyle birlikte Ethereum’u bir “menkul kıymet” olarak nitelendirerek duruşunu değiştirmiş oldu. Gensler, Howey Testi kapsamında PoS tabanlı tüm kripto paraların birer menkul kıymet olduğuna inanıyor.

SEC ve CFTC, Ethereum ve diğer kripto paraların bir menkul kıymet mi yoksa bir emtia mı olduğuna karar vermeye çalışırken, Ripple, SEC’in “kayıt dışı menkul kıymet satışı yapıldığı” iddiasıyla açtığı davada bir kez daha üstünlük sağlamayı başardı. Davaya bakan hakim Analisa Torres, SEC’in itirazını reddederek Hinman belgelerini Ripple’ın erişimine açmasına hükmetti. Sonuç olarak, XRP fiyatı son 24 saatte yüzde 11’in üzerine yükseldi ve yazım sırasında 0,4898 dolardan işlem görüyor. Öte yandan Ethereum fiyatı, The Merge’nin gerçekleşmesinin ardından dar bir aralıkta işlem görmeye devam ediyor. ETH fiyatı son 24 saatte yaklaşık yüzde 1,5 yükselişle bin 340 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin “Bu Olursa” İkiye Katlayabilir

ABD‘de Kongre’ye sunulan ve onay bekleyen birkaç tasarı ile kripto paraların düzenlenmesi için büyük çaba sarf ediliyor. Son birkaç yıldır, SEC ve CFTC’nin kripto para piyasalarını düzenleme sorumluluğunu üstlendiği görülüyor. CFTC Başkanı Rostin Behnam’a göre, kripto para piyasaları CFTC liderliğindeki bir düzenlemeden büyük oranda fayda sağlayabilir. Behnam, bunun tüm düzenleyici belirsizlikleri ortadan kaldıracağını ve yatırımcıların piyasalara olan güvenini geri kazanmasıyla sonuçlanacağını iddia etti. Ona göre bu durumda Bitcoin ikiye katlayabilir.

Behnam, piyasa katılımcıları için sürekli olarak yaptığı düzenleyici netlik çağrılarıyla tanınan bir isim. Ona göre, düzenleyici bir çerçevenin sağlanmasıyla görevdeki kurumların kripto para piyasalarına olan kurumsal girişleri deneyimlemesine yol açacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar