X


Rusya Yaptırımlardan Kaçmak İçin Kripto Paralara Yönelmeli Mi?

Amerika’nın çoğu ülkelere olduğu gibi Rusya’ya da çeşitli yaptırımlar uyguladığını biliyoruz. Rus bir milletvekili bu yaptırımlardan kaçmak için kripto para kullanılabileceğini dile getirdi.
13:00
31 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rusya’dan bir milletvekili, altın tarafından desteklenecek bir kripto paranın silah ihracatında kullanılmasının Batı tarafından uygulanan yaptırımlardan kaçmak için doğru bir eylem planı olabileceğini dile getirdi.

Devlet Duması’ndaki ekonomi politikası komitesi başkan yardımcısı Vladimir Gutenev Moskova’dan, Amerika ile yapılan tüm antlaşmaları askıya almasını ve füze teknolojilerinin yayılmasını önlemesini istedi. Gutenev Moskova’ya yaptığı çağrıya, dolar tabanlı ticaretin önlenmesi amacıyla kripto para birimlerinin ödeme aracı olarak kabul edilmesini istediğini de ekledi. Milletvekili bu isteğini “Amerika’ya asimetrik bir cevap” olarak nitelendirdi.

Yerel haber kaynağı TASS’a konuşan milletvekili Vladimir Gutenev, Amerika’yı Rus silahlarının ve mallarının satışını engellemekle suçladı. Gutenev’e göre Amerika’nın uyguladığı bu engelleme politikası, altın destekli kripto para kullanımı ile önlenebilir. Milletvekili TASS ile yaptığı görüşme sırasında, “Kripto paraların bu alanda kullanılmasının Çin, Hindistan ve diğer devletler için de ilginç bir seçenek olacağından eminim.” sözlerini de ekledi.

Öte yandan Gutenev spesifik olarak herhangi bir kripto parayı işaret etmese de British Royal Mint tarafından başlatılan Royal mint Gold (RMG)’un doğrudan altın ile bağlantılı bir değere sahip olan en belirgin kripto para olduğu biliniyor. Şu anda bir RMG’nin bir gram altın değerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Altın destekli kripto paranın yanı sıra Rusya’nın bu konuda farklı düşünceleri olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Valdimir Putin’in Moskova’da Vitalik Buterin ile görüşmesi, ulusal kripto para ile ilgilenildiğinin bir kanıtı niteliğinde olsa bile Putin haziran ayının başında ulusal kripto para ile ilgili iddiaları reddetti.

Bunların yanında Gutenev Kremlin’in, Amerika’nın Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar uygulatacak olan anlaşmalardan çekilmesi gerektiğini de savundu.

Kaynak: Bitcoinnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar