Ripple, XRP Bombasını Patlattı: Büyük Bir Dönüm Noktası

Kurumsal Blockchain ve kripto çözümleri şirketi Ripple, XRP piyasaları üçüncü çeyrek raporunu yayımladı. Raporda yer alan XRP detayı altcoin için "büyük bir dönüm noktası" olarak nitelendirildi.
10:16
28 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kurumsal Blockchain ve kripto çözümleri şirketi Ripple, XRP piyasaları üçüncü çeyrek raporunu yayımladı. Raporda yer alan XRP detayı şirket için “büyük bir dönüm noktası” olarak nitelendirildi.

“Büyük Bir Dönüm Noktası”

Ripple, kısa süre önce yayımladığı XRP piyasaları üçüncü çeyrek raporunda elindeki XRP miktarının ilk defa toplam XRP arzının yüzde 50’sinin altına düştüğünü bildirdi. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse bu gelişmeyi şirket için “büyük bir dönüm noktası” olarak nitelendirdi ve XRP’nin gerçekten fayda sağlayan bir varlık olduğunun net olduğunu belirtti.

XRP, merkezileşme iddiasıyla kripto para topluluğu tarafından sık sık eleştirilerin hedefi oluyordu. Bu eleştirilerin ana hareket noktası ise Ripple’ın XRP arzının büyük çoğunluğunu elinde tuttuğu ve XRP’deki işlemleri kontrol edebildiğiydi. Nitekim raporda, ağdaki doğrulayıcıların sahip oldukları XRP miktarına bakılmaksızın bir oy hakkı bulunduğu belirtilirken, XRPL Ledger‘daki 130 doğrulayıcı düğümden (node) yalnızca 4’ünü Ripple’ın çalıştırdığı bilgisi yer alıyor.

310 Milyon Dolar Değerinde XRP Satıldı

İkinci çeyrekte 408 milyon dolar değerinde XRP satışı yapan Ripple, yayımlanan rapora göre üçüncü çeyrekte 310.68 milyon dolar değerinde XRP satışı yaptı. Bu da şirketin yaptığı XRP satışlarında önemli bir düşüş olduğu anlamına geliyor. Ripple, XRP’yi yalnızca talep üzerine likidite (ODL) ürünüyle bağlantılı olarak satmaya devam ettiğini iddia ediyor. Şirketin sunduğu ODL çözümü, iki fiat paranın sorunsuz bir şekilde köprülemesi için XRP’yi kullanıyor.

Öte yandan yayımlanan raporda Ripple’ın 2019’un Şubat ayından bu yana herhangi bir programatik satış yapmadığı ve toplam XRP satışlarının üçüncü çeyrekte dünya çapındaki XRP hacminin yüzde 0,42’sini oluşturduğu bilgisi yer alıyor.

Kripto veri platformu CoinMarketCap’in sağladığı verilere göre XRP, yazım sırasında son 24 saatte kaydettiği yüzde 2,31 düşüşle 0,463 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar