Ripple-SEC Davasında Kritik Gelişme! XRP’nin İhraççısından Yanıt Geldi!

2020 yılının Aralık ayından bu yana devam eden ve 2 yıla yakın süredir bir türlü sonuçlanmayan SEC ve Ripple arasındaki davada kritik bir gelişme yaşandı.
09:12
3 Aralık 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

2020 yılının Aralık ayından bu yana devam eden ve 2 yıla yakın süredir bir türlü sonuçlanmayan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve XRP’nin ihraççısı Ripple arasındaki davada kritik bir gelişme yaşandı. Ripple, SEC’in “özet karar talebine” karşı itirazına düzenlenmiş yanıtını sundu.

“Mahkemeye Karşı Her Zaman Dürüst Davrandık”

Ripple şirketinin genel hukuk danışmanı Stuart Alderoty, kişisel Twitter hesabından yeni bir haber verdi. Alderoty, SEC‘in Ripple’ın özet karar talebine karşı itirazına düzenlenmiş yanıtlarını sundukları belirttti. Sunulan yanıtta özellikle yer alan şu ifadeler dikkat çekti:

Bu, mahkemeden lehimize karar vermesini istediğimiz son başvurumuzdur. İki uzun yılın ardından Ripple, tüm kripto para endüstrisi adına yaptığımız savunmadan gurur duymaktadır. Mahkemeye karşı her zaman dürüst davrandık. Aynı şeyi SEC için söyleyemeyiz.

SEC ve Ripple Arasındaki Dava

2020 yılının Aralık ayında SEC, San Francisco merkezli Blockchain şirketi Ripple’ı kayıt dışı menkul kıymet satışı yoluyla haksız kazanç elde etmekle suçlayarak dava etti. Ripple şirketi ile birlikte yöneticiler Chris Larsen ve Brad Garlinghouse da dava edildi.

Ripple’ın suçlamaları kabul etmemesi ve uzlaşmaya gitmemesiyle dava süreci başlamış oldu. 1.3 milyar dolarlık davada SEC, Ripple’ın XRP ön satışı ile menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor. ABD’li düzenleyici kurum, Howey Testi olarak bilinen teste göre XRP’nin menkul kıymet olduğunu savunuyor. Ripple tarafı ise davada ilk olarak, XRP’nin diğer altcoin projelerinden bir farkı olmadığı üzerine savunma yaptı. Bunun yanı sıra SEC’in 2013 yılında piyasaya sürülmüş bir varlığı incelemek için 2020 yılını beklemesinin düşündürücü olduğunu vurguladı.

Tüm bu iddialar ve çekişmeler içerisinde 2021 yılı boyunca süren davada, pandemi koşullarından dolayı çoğu kez duruşmalar ertelendi. Davanın keşif sürecince yaşanan aksilikler nedeniyle 4 defa uzatmaya gidildi. Tüm bu gelişmeler davanın sonuçlanacağı tarihin sürekli olarak ileriye atılmasına neden oldu.

Hinman Belgeleri ise davadaki en önemli gelişme oldu. Ripple, 21 Ekim’de uzun süredir talep edilen Hinman belgelerinin taraflarına teslim edildiğini duyurarak SEC karşısında önemli bir zafer ilanında bulundu.  Ripple tarafı, eski SEC Kurumsal Direktörü William Hinman’ın açıklamaları üzerine savunmasını güçlendirmek istedi. Belgelerde, eski bir SEC görevlisi olan William Hinman’ın 2018 yılında verdiği bir konferansta Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını söylediği yer alıyordu. Ripple’a göre Hinman’ın bu görüşleri kurumu bağlıyor ve ETH gibi XRP de menkul kıymet değil. SEC tarafı ise Hinman’ın bu açıklamalarının kişisel görüşü olduğunu savunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar