Oyun NFT Platformu Fractal Resmen Başlatıldı! Twitch Kurucusu Duyurmuştu!

Twitch'in kurucu ortağı bugün müjdeyi verdi. Platform neyi hedefliyor?
21:53
30 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

2021 yılının özellikle ikinci yarısından itibaren NFT pazarı son derece hızlı şekilde büyüyor. Bu büyüme Steam gibi oyun platformlarını rahatsız etse de kaçınılmaz son yaklaşıyor. Oyun itemleri, avatarlar ve çok daha fazlası artık yeni bir kimlik kazanacak. Blockchain tabanlı oyunların sayısı her geçen gün artıyor, tüm bunlar olurken oyun yayıncılarının uğrak durağı olan Twitch’in kurusu ortağı Justin Kan da boş durmuyor.

Fractal Resmen Başlatıldı

Platform, hem kullanıcıların oyun içinde kullanmak üzere şirketlerden doğrudan NFT satın almaları için bir pazar yeri hem de kullanıcılar arası ticaret için ikincil bir pazar işlevi görecek. Genopets ve Syn City gibi bir düzineden fazla Web 3 oyunu için ortaklıklar tamamlandı. NFT’leri video oyunlarına entegre etmek, son haftalarda genel olarak oyun topluluğundan bazı tepkiler aldı, ancak Kan, teknolojinin kaçınılmaz olarak sektördeki yerini bulacağına inanıyor.

Kan, World of Warcraft’ın altına dayalı ekonomisinin yanı sıra, kullanıcıların bir görünüm için 150.000 dolar kadar ödediği Counter Strike‘a işaret ederek, “Oyunlardaki öğelerin değerli olabileceği fikri zaten var” dedi. Oyunlarda NFT’lerin varlığından en çok hangi tarafın yararlanacağı konusunda tartışmalar devam ederken Kan, oyun varlıklarının resmi sahipliğinin nihayetinde kullanıcıları kayıracağına inanıyor.

Justin Kan şunları söyledi:

NFT‘leri bizim yaptığımız gibi programlanabilir bir platform haline getirmek, bence bu bazı insanlar henüz anlamamış olsa bile, çok kullanıcı yanlısı bir hareket”.

Bu gelişme internetin ilk günlerinde açılan sipariş sitelerinin verdiği duyguyu insana yaşatıyor. 2000’li yıllarda insanların çok azı internet üzerinden alışveriş yapıyordu ve şu an sadece Türkiye’de bile milyarlarca dolarlık ticaret sadece internetten yapılıyor. Aynı şey bugün neden olmasın? Sanatçılar, oyuncular ve daha fazlası neden sanal bir dünyada gerçekliğin hazzına ulaşmasın?

Discord Sunucusuna Yapılan Saldırı

Solana merkezli pazar yerinin lansman tarihini Noel Arifesine kadar erteledikten sonra, bir dolandırıcı Fractal Discord sunucusunun doğrulama botunu hackledi ve sahte bir bağlantı paylaştı. Dolandırıcılar 150.000 dolardan fazla Solana çalmayı maalesef başardı. Kullanıcılara kendi parasını kullanarak geri ödeme yapan Kan, yaşanan soruna negatif bakmamayı seçti.

Justin şunları söylemişti:

“Gülümseyebilirim, en azından daha kötü bir şey olmadı. Bu durum kesinlikle ekibimizi bir araya getirdi”.

Kan, o zamandan beri Fractal’ın zorlu haftasından toparlandı ve şimdi Web 3 oyun alanını büyütmeyi vaat eden bir platform başlattı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar