Ninja Squad NFT Koleksiyonu Yakın Takibimde!

NFT'ler gün geçtikçe hayatımıza daha güçlü şekilde giriyorlar. Türkiye'den çıkacak olan Ninja Squad NFT Koleksiyonu yoğun bir çalışma ile NFT sahnesine çıkmaya hazırlanıyor. Peki nasıl?
20:15
3 Kasım 2021
Okuma Süresi: 5 Dakika

Bugün sizlere uzun süreden bu yana sessiz sedasız takip ettiğim bir projeden bahsetmek istiyorum. Yalan yok NFT dünyasına geç kaldım. Aslında 2019 yılında Cryptokitties ile tanışmışlığım vardı NFT’lerle. Hatta 2 tane kedi alıp, onlardan yeni bir kedi daha üretmiştim. Cüzdanımda öylece dururlar. Ancak yeterince ilgimi çekmemiş olacak ki, bir daha bu alana dönüp bakma ihtiyacını 1-2 ay önce hissettim.

Lafı uzatmadan konuya geleceğim. Crypto Kemal, yıllardır beğenerek takip ettiğim, kripto eko sistemini algılayış şeklini sevdiğim bir fenomen. O’nun Youtube ve Twitch yayınlarında NFT’lere ağırlık vermesi benim bakmaya vakit bulamadığım yada vakit ayırmadığım bu alana dikkat kesilmeme sebep oldu. Önce biraz zorlanmadım değil. Anlamsız 3-5 NFT alıp günlerce koleksiyon gezince ilginç bir şey oldu. Fark ettim ki benim çok uzağında kaldığım bu topraklar çok eğlenceliymiş aslında. Üstüne bir de Cem Yılmaz bu eko sisteme adım atıp keyif aldığını net bir şekilde gösterdiğinde doğru yolda olduğuma ikna oldum. (Cem Yılmaz’ın twitter hesabına bir bakmanızı tavsiye ederim. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.)

NFT işini alıp satarak öğrenmenin mümkün olmadığını Ninja Squad Discord kanalına girdiğim ilk gece fark ettim. İlk başta biraz başım dönmedi değil. Onlarca farklı oda, her odada akan sohbetler… Hele bir “General Turkish Chat” odası var ki, dillere destan. Birbiri ile o kanalda tanıştığına emin olduğum onlarca Ninja, inanılmaz keyifli bir sohbet içerisindeler.   Yazanlardan kat kat fazlasının da benim gibi sadece izleyenler olduğuna eminim. Sakın bu ortamı sürekli ciddi konular konuşan bir chat odası olarak düşünmeyin. İnce esprilerle eğlenen, bilgi paylaşan, tabiri caizse bol bol goygoy yapan tatlı bir ortam var.

Ninja Squad NFT Koleksiyonunun henüz erken dönem hazırlık aşamasında olduğunu fark edince, NFT ruhunu öğrenmek için bu projeyi yakından takip etmeye karar verdim. Sadece NFT alıp satmak bir tercihtir. Ancak NFT dip kültürünü yakalamak ve anlamak için discord mesaisi şart. Son 1-2 aydır discord üzerinde onlarca NFT projesine dâhil oldum. Kötüleri bir kenara koyuyorum (ki çok fazlalar!) ama iyi bir NFT topluluğu dünyayı bile değiştirebilir! Bu sözlerim size abartılı geliyor olabilir. Belki de abartıyorumdur ama zaman bu konudaki haklılığımı gösterecek. Genelde yabancı NFT topluluklarında yakalanan kaliteli bir paylaşım ekonomisi var bu kalabalık odalarda.

Temelde başarılı bir proje yakalayıp düşük mint fiyatı ile ilk başta alıp yüksek fiyattan NFT satmak isteyen ve amacı sadece bu olan birçok insan da var. Onlara kesinlikle karşı değilim ve işin doğası gereği normal karşılıyorum. Ancak, bu niyetle Ninja Squad discord kanalına gelip fikirleri değişenlerin de az olmadığına eminim.

Kaliteli bir NFT Koleksiyonu çıkarmanın ne kadar zor olduğunu tahmin bile edemezsiniz. İlgilenmeniz gereken o kadar çok detay var ki. Hele de tüm dünyanın ilgisini çekmeyi hedefleyen bir projeye giriştiyseniz vay halinize. Bir kere vücut saatinizi 3-5 saatlik uyku düzenine alıştırmak zorundasınız. Çünkü dünyanın her bölgesi farklı saatte uyur ve uyanır. Sizin projeniz ile ilgili görüşmelerinizi bu saatlere göre ayarlamanız gerekir. Ekibinizde farklı ülkelerde yaşayanlar varsa onlarla iletişim için uykudan feragat etmeniz şart. Onlarla sürekli toplantı içinde olmanız gerekir. Sonra tasarım süreci, yol haritasının çizilmesi, yazılım-kontrat süreci, tanıtım ve topluluğu geliştirme süreçleri… Asıl zor olan ise topluluğunuzu yaptığınız işe inandırmak. Crypto Kemal bu konuda çok büyük bir risk alarak ona güvenen ve inanan takipçilerinden güçlü bir topluluk yaratmayı başarmış durumda. Ancak bunun yanında sarf ettiği enerji ve çaba ile topluluğu ile birlikte kazanmaya kilitlendiğini açıkça belli ediyor. Bunun yükü çok ağırdır. Ama altından kalkacağına ben inanıyorum.

Gelelim Ninja Squad NFT Koleksiyonuna ait detaylara… Aslında size anlatabileceğim çok fazla detay yok. Şaşırmayın, çünkü proje şu anda yaratılıyor. Mesela henüz bir web sitesi yok. (bitmek üzere olduğunu biliyorum.) Gerek de yok şimdilik. Çünkü NFT eko sisteminde web sitesi en başta olması gereken bir detay değil. Topluluk discord ve Twitter üzerinden haberleşiyor ve birbirini bilgilendiriyor. Ninjaların bir web sitesi yok ama Discord’da 13.333, Twitter’da 24.000 takipçisi şimdiden aktif bir şekilde projeyi izliyor ve katkı sağlıyor. Yayınlarını izlediğinizde birçok detaya hâkim olabiliyorsunuz. Ben projeye ait çoğu detayı bu yayınları izleyerek öğrendim ancak projenin üretim sürecinde olması sebebiyle değişebileceğini düşündüğüm için şimdilik bunlardan bahsetmemeyi tercih ediyorum. Çok yakında tüm detaylar ve yol haritası yayınlandığında hep birlikte görür ve üzerine fikir yürütürüz. Ancak çizilen vizyon ve hayaller beni fazlasıyla heyecanlandırdı diyebilirim. Bunun sadece bir NFT projesi olduğunu düşünürseniz çok yanılırsınız. Yapılacak NFT satışı ile elde edilecek gelir, çok büyük bir markalaşma vizyonunun giriş sermayesi olacak. Bunu başarırlarsa Kemal ve Bekir Çağrı isimlerini eko sistem içerisinde global anlamda daha çok duyacağımızdan emin olabilirsiniz.

Şimdilik size genel olarak proje ile ilgili şu bilgileri verebilirim.

  1. Proje ana dili İngilizce olacak.
  2. 8888 adet NFT olacak ve bunların büyük çoğunluğu Ninja Squad ekibi tarafından seçilen kişilere Whitelist (WL) verilerek Mint edilebilecek.
  3. Koleksiyon Ethereum (ETH) ağında üretilecek ve Opensea de sergilenecek.
  4. Proje Yönetimi> @cryptokemal ve @bekircagricelik, NFT Koleksiyonun tasarım sanatçısı > Özgü Aydar

Yakında lansman yapıldıktan sonra daha fazla detay içeren bir yazı daha yazacağım. Şimdilik bu yazıyı bir proje güzellemesi olarak kabul edebilirsiniz. Çünkü bunu hak eden özverili bir ekip çalışması var. Türkiye’nin böylesine kaliteli işler ortaya koyabilen genç, vizyoner ekipleri oluşturabildiğinin bir kanıtı olarak Ninja Squad NFT Projesini ben de ilgiyle izlemeye devam edeceğim. Umarım yanılmam…

En kısa zamanda sizler için projenin tüm detaylarını derleyeceğim bir yazı daha yayınlayacağım.

Not: Aman deyim, discord kanalına girip WL almak için talepte bulunmayın. Toplulukta hiç hoş karşılanmayan bir şey yapmış olursunuz. Announcement odasını takip edin, genel chatte dolaşın, projeyle ilgili sorular sorun ve aktif olun. Çeşitli kanallardan WL çekilişleri zaten yapılıyor, bunlara katılıp şansınıza güvenin. WAGMI !

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar