reklamı kapat
 • BTC  :  35.441,67 ₺
 • ETH  :  2.255,43 ₺
 • BCH  :  4.096,79 ₺
 • XRP  :  2,76 ₺
 • BTC 35.441,67
 • ETH 2.255,43
 • BCH 4.096,79

Neden Bitcoin’de Fazla Kadın Yok?

15 Kasım 2017
 • İlayda Peker Kayaİlayda Peker Kaya

Kriptopara topluluğuna şöyle bir bakın. Göreceğiniz gibi hem gerçek hem de sanal dünyada katılımcıların çoğunluğu erkeklerden oluşuyor. 2000 in üzerinde Amerikan vatandaşı ile yapılan ve Bitcoin’in ortaya çıkışı ile ilgili güncel araştırma sonuçlarına göre ciddi bir cinsiyet ayrımı var. Google Analytics verilerine göre Bitcoin kullanıcılarının yalnızca %4’ü kadın.

Peki neden?

ERKEKLER KLÜBÜNE HOŞGELDİNİZ!

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan news.bitcoin.com raporuna göre:

“Şu anda erkeklerin sahip olduğu Bitcoin sayısı,  kadınların önümüzdeki 5 yılda sahip olacağı Bitcoin sayısının neredeyse 3 katı. Görüldüğü gibi erkekler şimdiden Bitcoin ile ilgili daha pozitif bir öngörüye sahipler.”

Hepimizin bildiği gibi makinelerle ve teknolojiyle erkekler küçük yaşlardan itibaren daha çok ilgilenirler. Toplum tarafından da teknik konuların erkeklere daha uygun görülmesi genel bir kan. Kaldı ki, Bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin yalnızca %16’sı kadınlardan oluşuyor. Kadınları cesaretlendiren girişimlere rağmen bilgisayar mühendisliğinde okuyan kadın öğrenci sayısı son on yılda gözle görülür bir düşüş gösterdi. Bu durum bilgisayar teknolojisi ile doğrudan etkili olan kirptopara dünyasında da kendisini açıkça gösteriyor.

BİTCOİN’İN NEDEN DAHA FAZLA KADINA İHTİYACI VAR?

Kriptopara ekosisteminin tabi ki herhangi bir çeşitlilik standardına ihtiyacı yok. Ancak tüm dünyada genel olarak kabul görmesi için nüfusun çoğunluğu tarafından desteklenmeye de ihtiyacı var.

Bitcoin, eğer popülasyonun yarısını (ki bunlar kadınlardan oluşuyor), sisteme dahil edemezse global ödeme aracı ve varlık depolama sistemi olarak kabul görmesi zor olacaktır. Bu noktada kimse kadınları Bitcoin’e dahil olmaktan alıkoymuyor. Fakat teşvik etmek için de çok az şey yapıldığı ortada.

Bitcoin, sorunlarının yanı sıra arayüz tasarımı, kullanıcı dostu olması ve estetik duruşu sayesinde büyük kitlelere ulaşabilecek kapasitededir. Bunun yanında kriptoparanın kadınlara ulaşması için kriptopara topluluğunun daha fazla çabalaması gerekir. Kaldı ki kadınlar için Bitcoin hakkında farkındalık yaratmak ve onlara faydalarını anlatmak, kripto topluluğundaki herkesin yapabileceği bir şey. İnsanlığın diğer yarısını, yani kadınları Bitcoin hakkında bilgilendirmenin yolları kesinlikle vardır.

KADINLAR PEMBE POFUDUK ŞEYLER İSTEMİYOR!

Kadınlar pembe ve pofuduk şeyler istemiyor, ilgi alanlarına hitap eden ürünler istiyorlar. Kadınlar için düzenlenen özel web siteleri, mağazalar ve sosyal medya eklentileri varken neden Bitcoin hakkında kadın odaklı uygulamalar yok? Bitcoin, kadınların ihtiyaçlarına cevap vermeye başladığında ve yaşamlarına değer kattığında ilerleme kaydedecektir. Kadın odaklı coin ve tokenlerin bu ilerlemeye yardımı olacaktır.

Eşitlikçi sebepler, girişimcileri, kadınlara hizmet vermeye teşvik etmese bile finansal teşvikler bunu kesinlikle yapacaktır. Yüksek geliri olan ve interneti seven bir çok kadın var. Girişimciler açısından düşünüldüğünde de, kadınların Bitcoin dünyasına dahil edilmesiyle bir çok iş fırsatı oluşacaktır.

Bitcoin dünyası gerçekten inanılmaz. Bitcoin, devletin parasal kontrolünün olmadığı, gizliliğin yüksek olduğu ve bireylere finansal özgürlük sağlayan bir dünya.

Her kadın ve erkeğin yaşayabileceği muhteşem bir deneyim.

Kaynak: news.bitcoin.com

 

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
loading...
 • mhmtkz
  4 ay önce

  Kadinlarin ilgisini cekmek icin illa ki ekstra efor mu sarfedilmeli. Isteyen gelir. Engel olan yok. Boyle sacma onerme olabilir mi

  1