X

Nayib Bukele Açıkladı: El Salvador Volkanik Enerji İle Bitcoin (BTC) Madenciliğine Başladı!

Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden El Salvador, bir kilometre taşını daha geride bıraktı.
13:05
1 Ekim 2021

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin volkanik enerji kullanımı ile Bitcoin madenciliğine başladığını açıkladı. Başkan Bukele, test ve kurulum aşamalarının devam ettiğini ancak ülkenin resmi olarak Bitcoin madenciliği operasyonlarına başladığını duyurdu.

El Salvador Başkanı Resmen Duyurdu

Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden El Salvador, bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin açıklamalarına göre El Salvador, volkanik enerjiyle Bitcoin madenciliği işlemlerini başlattı. Temiz Bitcoin madenciliği, Başkan Bukele’nin BTC‘yi yasal para birimi olarak kabul edilen dönemde açıkladığı diğer önemli görevlerden biriydi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bununla birlikte BTC tartışmaları, volkanik madencilik geliştirme planlarını gölgede bıraktı. Finansal altyapıyı geliştirmeye yönelik bu adım, mali açıdan zor durumda olan devlet için yeni bir gelir akışı oluşturabilir. El Salvador, tüm tepki ve eylemlere rağmen Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmişti.

Ulusal Bitcoin cüzdanı Chivo, piyasaya sürülmesinin akabinde 2.7 milyondan fazla kullanıya ulaştı. Ülkedeki Bitcoin transferleri bir milyon doları aştı. Rakamlar, ülkedeki medyanın tepkisinde ve protestolara rağmen BTC’nin vatandaşlar nezdinde kabul gördüğünü açıklıyor.

El Salvador Temiz Bitcoin Madenciliği İçin Merkez Olmayı Hedefliyor

Yükselen temiz Bitcoin madenciliği talebiyle gelen Çin yasağı, El Salvadoru’u BTC madencileri için bir merkez haline getirebilir. Kazakistan, elektrik kesintileri nedeniyle geçiçi bir yasak uygularken El Salvador bu dönemi fırsata çevirebilir. Madencilik endüstrisi yalnızca gelir akışının yolunu açmakla kalmayıp aynı zamanda bölgede iş imkanı sağlayarak kazan-kazan durumu ortaya koyar.

El Salvador, Bitcoin’i ülkede ABD Doları ile birlikte resmi para birimi haline getirmekle kalmadı ve Bitcoin varlıklarını artırma stratejisi izledi. Mevcut dönemde El Salvador, hazinesinde 400’den fazla BTC bulunduruyor. Nayib Bukele, piyasanın geri çekilme evresine daha fazla Bitcoin alma planları olduğunu aktardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar