Multimilyarder Açıkladı Altcoin Yüzde 66 Yükseldi!

Altcoin yatırımcıları yüzde 5'lik artışlarla mutlu olurken bu kriptoya yatırım yapanlar yüzde 66'yı gördü.
00:20
15 Aralık 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasalarında pozitif ayrışan altcoinler de var. Bitcoin’in yükselişinden nasibini almayanların yanı sıra bu altcoin yüzde 66 yükseldi. FOMC sonrası Bitcoin ve altcoinler düşerken ralliye başlayan altcoin kazanımlarını büyük ölçüde koruyor. Peki ne oldu da fiyatı aniden yükselmeye başladı? Kim hakkında nasıl bir açıklama yaptı? Daha önce ciddi hareketler yapabileceğini duyurduğumuz altcoin bugün yeniden gündemde.

Toncoin (TON)

Ethereum (ETH) tabanlı bir altcoin projesi, teknoloji girişimcisi Pavel Durov’un bir duyuru yapmasının ardından bir ralli başlatarak bu ay kripto piyasasının çoğundan sessizce daha iyi performans gösterdi. 30 Kasım’da milyarder, en iyi şifreli mesajlaşma platformu Telegram’ın, merkezi olmayan açık artırma platformu Fragment’ı, gözetimsiz kripto cüzdanları ve merkezi olmayan bir borsa (DEX) içerecek şekilde güncelleyeceğini duyurdu. Bu son derece önemli bir haber çünkü birkaç hafta önce son dakika olan Fragment üzerinde Telegram kullanıcılarının da kullanıcı adı satışı yapabileceğinden bahsetmiştik. Bu durum TON Coin talebini artıracağı için fiyatta yükseliş görebileceğimizden de bahsettik. Ancak Pavel müjdeyi bir adım daha ileri götürdü.

Durov’un duyurusu kısmen FTX’in çöküşüne ve bunun sonucunda merkezi kripto firmalarının incelenmesine yanıt olarak yapıldı. Durov şunları söyledi;

“Bu hafta, Fragment kullanıcı adlarının ötesine geçecek. Telegram’ın bir sonraki adımı, milyonlarca insanın kripto para birimlerini güvenli bir şekilde takas etmesi ve saklaması için gözetim dışı cüzdanlar ve merkezi olmayan borsalar da dahil olmak üzere bir dizi merkezi olmayan araç oluşturmaktır. Bu şekilde, yüz binlerce kripto para kullanıcısını hayal kırıklığına uğratan aşırı merkezileşmenin neden olduğu yanlışları düzeltebiliriz.”

Toncoin (TON) Neden Yükseliyor?

Yukarıda bahsettiğimiz duyuru sebebiyle yükselen TON Coin (TON) 1,71 dolardan 2,85 dolara yükselerek %66,6’lık bir kazanç elde etti. Bitcoin (BTC) ve ETH aynı zaman diliminde çok daha az yükseldi ve yazı hazırlandığı sırada BTC negatife döndü. TON Coin ise 2,53 dolardan alıcı buluyor, günlükte %9,15’lik kazanımı devam ediyor. İşlem hacmi 100 milyon dolara çıkarken piyasa değeri 3 milyar doları gördü ve en değerli 22’nci kripto para oldu.

Toncoin, Telegram geliştiricilerinin başlangıçta yarattığı ancak nihayetinde bağlarını kopardığı açık kaynak teknolojisini kullanan bağımsız bir geliştirici topluluğu olan The Open Network (TON) Foundation tarafından geliştirilen blockchain için yerel bir token. Ancak bağlar sadece resmiyette kopmuş görünüyor. Yoğun Telegram reklamları, Telegram cüzdan uygulaması ve daha onlarca şey projeyi mesajlaşma uygulamasıyla bütünleştiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar