“Milli Kripto Para” Furyasına Bir Ülke Daha Katılıyor

09:25
2 Mart 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Marshall Adaları kendi kripto parasını geliştirmeyi ve bu doğrultuda ICO kampanyası düzenlemeyi planlıyor. Bilginin kaynağı ise oldukça sağlam: Ülke hükümeti. Bloomberg’e röportaj veren iki hükümet görevlisi ülkenin kripto para planı hakkında konuştu.

Görevlilerden biri hükümet sözcüsü ve senatör Kenneth Kedi. Kripto para planının bu hafta parlamentoda kabul edildiğini belirten Kedi geliştirilecek kripto paranın isminin Sovereign (SOV) olacağını ifade etti. Hükümdar, imparator, bağımsız ülke gibi anlamlara sahip Sovereign aynı zamanda artık tedavülde olmayan, basıldığı dönemde bir sterline karşılık gelen ve altından yapılma bir ingiliz madeni parası.

Ülkenin resmi para birimi ise Amerikan doları. Sovereign’in basıldıktan sonra dolarla birlikte dolaşımda olacağını belirten Kedi, SOV’un düzenlenecek ICO’yla yatırımcılara dağıtılacağını ekliyor. ICO’nun faaliyete geçmeden önce konseyden onay alması gerekecek; ancak Kedi’ye göre konseyden ret kararı çıkma ihtimali düşük.

Başkan yardımcısı David Paul ise Bloomberg röportajının diğer aktörü. SOV’un 2018 sonuna kadar faaliyete geçeceğini müjdeleyen Paul kripto paranın “ülkenin uzun vadeli ihtiyaçlarına yönelik” geliştirildiğini vurguladı.

Son zamanlarda Venezuela’nın geliştirdiği petrol destekli kripto para Petro piyasayı oldukça meşgul ediyor. Öte yandan Türkiye ve İran’da da “milli kripto para”nın geliştirilmesi gündemde.

“Milli kripto para” kervanına Liberland’dan sonra gelen Marshall Adaları’nın nüfusu 53 bin. Ülke medyasında çıkan haberlerde, ICO’dan toplanan paranın sağlık sektöründe; bilhassa ABD’nin geçmişte yaptığı nükleer testlerden etkilenen vatandaşlar için harcanacağı belirtiliyor.

Kripto para planına dair başkan Hilda Heine’ın yorumları ise şu şekilde:

“Kendi paramızı basmak ve dolara ilaveten bu parayı kullanmak ülkemiz için tarihi bir dönüm noktası. Bu, ulusal özgürlük yolunda atacağımız adımlardan bir diğeri.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar