İran’dan Karışık Kripto Para Sinyalleri

17:03
22 Şubat 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

İran İslam Cumhuriyeti, kripto paralarla ilgili düşüncelerini ve yol haritasını netleştirmeye çalışıyor. Bununla beraber İran’daki kripto paraların resmi statüleri ile ilgili yorumda bulunabilmek ise giderek zorlaşıyor.

İran, Kripto Paraları Kontrol Mü Edecek Yoksa Engelleyecek mi?

İki hafta önce Hamed Jafari İran’ın, yerel kripto para ile ilgilendiğini, bazı ülkelerle kripto para görüşmeleri başlattıklarını ve halihazırda kripto paraları düzenlemeye başladıklarını açıklamıştı. Bir hafta önce ise International Business Times, bir grup yarışmacının İran’a ilk ICO’yu getirmek için rekabet ettiklerini duyurdu.

Nitekim, uluslararası yaptırımların uygulandığı ve Visa, Paypal, Mastercard’ın yasak olduğu İran, kripto paralar için cennet olarak yorumlanabilir. Ayrıca İran, faiz oranlarının değişmesi ve borç affı için mücadele de verse, yerel para birimleri dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyelerine inmeye devam ediyor. Belki kripto paralar, acımasız mali yaptırımlardan bir kaçış yolu olabilir.

Bununla beraber, bağımsız bir haber sitesi olan Iran Front Page, İran Merkez Bankası’nın, Bitcoin’i yasal olarak tanımadığını ve Bitcoin işlemlerinin kolaylaştırılmasının söz konusu olmadığını iddia ediyor.

Yerel Kripto Para?

İran Merkez Bankası gerçekten, dijital para birimlerindeki tahmin edilemez dalgalanmaların yanı sıra internet piyasası ve piramit şemasıyla yürütülen rekabetçi iş fırsatlarının bu piyasayı son derece güvenilmez hale getirdiğini düşünüyor. Ayrıca kripto paraların düzenlenmesinin ve belki de yasaklanmasının yolunu aradıklarını da ekliyor.

Ancak bu ICO’ların kesin olarak yasaklanacağı anlamına gelmediği gibi hükümet olmasa da İran’da kripto paralarla ilgilenildiğine dair pek çok kanıt var. Örneğin, ülkenin teknoloji bakanı, devlet destekli kripto para ile ilgilendikleri haberlerini doğruladı. Bitcoin gibi dijital paraların yüksek risk teşkil ettiğini tekrarlayan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Mohammad-Javad Azari Jahromi, Post Bank’ın yerel kripto para üstünde çalıştığını da açıkladı.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar