X

Microsoft Oyuna Giriş Yaptı! Dev Şirketten Metaverse Adımı Geldi!

Dev şirket bende buradayım dedi ve müjdeli haberi verdi!
19:30
2 Kasım 2021

Microsoft hem tüketiciler hem de işletmeler için sanal alanlar oluşturmak amacıyla Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşmasından sadece birkaç gün sonra Teams içinde bir metaverse oluşturacağını duyurdu. Gelecekte metaverse alanında başarıya ulaşmış şirketlerine ayakta kalabileceği aşikar, Microsoft bunu ön görerek Teams için yeni planını erkenden duyurdu.

Microsoft ve Metaverse

Microsoft Mesh bir karma gerçeklik platformudur ve yakında Teams ile entegre çalışacak. Animasyonlu avatarlar sayesinde toplantılar herkes bir aradaymış gibi katılabilecek. Tahmini olarak 2022 yılının ilk yarısında Microsoft bu yeniliği yayına alacak.

Microsoft Teams genel müdürü Nicole Herskowitz, The Verge ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“Bir toplantıda en fazla 30 veya 40 dakika geçirdikten sonra, meşgul olmak ve odaklanmak çok zordu. Microsoft, Mesh sayesinde gün boyu görüntülü görüşme yapmak zorunda kalmanın bilişsel aşırı yükünü azaltmayı hedefliyor”.

Teams üzerinde kullanılan 3 boyutlu avatarlar için VR gözlüğü takmanız da gerekmeyecek. Hatta farklı şirketleri tarafından ar-ge çalışmaları devam eden akıllı lensler sayesinde devasa VR gözlüklerine gelecekte de ihtiyaç kalmayabilir.

Teams, Metaverse Odaklı Gelişecek

Pandemiyle birlikte iş hayatı mecburi olarak evlere taşındı. Gördük ki iş yerinden daha da verimli biçimde evde çalışabiliyoruz. Evin rahatlığı ve pratikliği kolayca buna alışmamızı sağladı. Teams ise pandemiyle birlikte kurumsal şirketlerin yoğun olarak kullandığı bir platformdur. İş toplantıları, sunumlar ve daha birçok şey bu uygulama üzerinden yapılıyor.

Fakat evde her zaman kameranızı açarak toplantıya katılmak istemeyebilirsiniz. Bunun birçok sebebi olabilir. Teams’e gelecek bu yenilikle birlikte yeni 3 boyutlu avatarlar ile hem sesiniz hem de görüntünüzle toplantıda olacaksınız. Tek fark, ekranda görünen yüz bir animasyona ait olacak.

Microsoft, sesinizi dinlemek için yapay zeka kullanacak. Konuşmalarınıza göre avatarınız canlandırılacak. Hatta avatarınız yeri geldiğinde elini kaldırıp söz hakkı bile isteyecek. Bu durum özellikle evde çalışan bayanların bayılacağı bir yeniliğe benziyor.

Peki ya 3 boyutlu avatarlarınızı sahibi olduğunuz NFT’ler ile değiştirme imkanınız olursa? Bu elbette NFT pazarının yeni bir patlama yaşamasına sebep olacaktır. Dev şirketlerinin desteğiyle gelecek Metaverse üzerinde şekillenmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar