X


Malta’nın Yeni Düzenlemeleri Neler? Ülke Blockchain Cenneti Oluyor

07:00
6 Temmuz 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Malta meclisi geçtiğimiz günlerde üç yasa tasarısını onaylayarak Blockchain teknolojisine yönelik düzenleyici bir sistem meydana getirdi. Yeni düzenlemeyle birlikte Malta’nın dünyadaki Blockchain cazibe merkezlerinden birisi haline gelmesi ihtimali gündeme getirildi.

Meclisten geçen yasalar, yerel haber kaynaklarından nakledilen verilere göre şu şekilde adlandırılmış. Malta Dijital Yenilik Yasası, Yenilikçi Teknolojik Düzenleme ve Hizmetler Yasası, Sanal Finansal Varlık Yasası.

Malta maliye bakanı yardımcısı Silvio Schembri yeni yasalar hakkında bir Twitter gönderisi paylaştı. Schembri Malta adasının Blockchain ekosistemini en iyi şekilde desteklediğini ifade ediyor. Ayrıca Schembri’nin gönderisinde meclisin bu hamlesiyle birlikte Blockchain şirketleri için somut bir yasal sistem oluşturduğu belirtilmiş.

Silvio  Schembri’nin konuya yönelik paylaştığı gönderisinde şu ifadelere yer veriliyor:

Bu üç yasa tasarısı daha önceden meclis tarafından onaylanan ve kanun haline getirilen dağıtık defter teknolojisini (DLT) düzenleyebilecek özelliklere sahip. Malta bu alana yasal bir kesinlik kazandıran ilk ülke haline geldi.

Konu hakkında değerlendirme yapmaya devam eden Schembri meclisin son hamlesini yere göğe sığdıramadı diyebiliriz. Yeni yasalar sayesinde yatırımcıların gönül rahatlığıyla hayatlarına devam edebileceklerini belirten Schembri, Blockchain şirketleri için gerekli olan bütün yasal araçların düzenlenmiş bir ekosistemde bulunacağını ifade ediyor. Bu sayede Blockchain şirketlerinin de merkezlerini Malta’ya taşıma kararı alacağını iddia eden bakan yardımcısı ülke ekonomisine de değindi. Malta topraklarında daha fazla şirketin bulunması ve faaliyet vermesi sonucunda ülkede ekonomik bir büyümenin yaşanması bekleniyor.

Malta meclisi bu kararı almadan önce birçok Blockchain şirketi merkezini adaya taşımıştı. Sonuç olarak adaya “Blockchain Adası” şeklinde bir isim yakıştırması yapıldı. OKex, Binance ya da BitBay gibi çeşitli kripto para borsaları faaliyetlerini adaya taşıyan şirketler arasında yer alıyor. Görünüşe bakılırsa bu liste bir hayli uzayacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar