reklamı kapat

“Devletler, Kripto Paraları Rahat Bırakın!”

Amerikan Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (AEIR) yayın yönetmeni Jeffrey Tucker yeni yazısında dünya devletlerini topa tuttu.
11:00
12 Ağustos 2018

Amerikan Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (AEIR) yayın yönetmeni Jeffrey Tucker, yeni yazısında devletlerin ve merkez bankalarının devlet destekli kripto para fikrinden vazgeçmesi ve bunun yerine sağlam bir itibari para ve bankacılık sistemi için çalışması gerektiğini kaydetti.

Piyasada rekabet edemeyecekler. Belirtilen amacın – tekelin sonu – tam tersine hizmet edebilirler. Uzun zamandır devletlerin tekelindeki bir sektörde gerçek anlamda rekabetçi bir yarış başlıyor. Dijital paraların ve bankacılık çözümlerinin geliştirildiği merkezsiz defter teknolojisi ve bazı etkileyici yenilikler sayesinde ne hükümetlere ne de aracılara ihtiyacımız kalıyor ve para konusunda gerçek seçimin ne olacağını yavaş yavaş göreceğiz.

Tucker’a göre 20. yüzyılda dünya savaşlarına, ekonomik depresyona, daimi enflasyona ve büyük borçlara para kaynaklarında devletlerin tekel oluşu yol açtı. Yine Tucker’a göre kripto para “dünyada para ve finans alanında en heyecan verici şey.” Dolayısıyla Tucker devletlerin bu işe el atmak ve yükselen başarı hikayesine çomak sokmak için herhangi bir nedeninin olmadığını düşünüyor. Bunun yanı sıra devletlerin kripto paraların sözde başarısız olduğu konular hakkında bilgiçlik taslamasının da nafile olduğunu dile getiriyor.

Bu işe devletlerin burnunu sokması yalnızca daha masraflı düzenlemelerin yapılmasına yol açar ve muhtemelen gerçek rekabeti bitirir.

Tucker yazısının devamında Avrupa Merkez Bankası’nın basmayı planladığı ECB Coin’i “işe yaramaz” olarak niteliyor ve devlet destekli kripto paraları var olmayan bir probleme getirilen çözüme benzetiyor.

Tucker düşüncelerine sert sözlerle nokta koyuyor:

Özel sektör çehresini yenilerken devlet ve merkez bankaları özel sektörü rahat bırakmalı. Hatta daha iyi bir kural: Eğer bir şeyi icat eden sen değilsen ve onu daha değerli yapacak herhangi bir katkıda bulunmadıysan o şeyi düzenleyemezsin de.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.