reklamı kapat

IOTA’nın Sır Projesi Su Yüzüne Çıkmaya Devam Ediyor

21:00
5 Temmuz 2018

IOTA’nın bir süredir ip uçlarını verdiği projesi Qubic, nesnelerin interneti için dünya çapında standartlar ve eklentileri içeriyor. Son güncelleme ile Qubic’in IOTA’ya ödeme ve mesajlaşma alanında faydalı olacağı ortaya çıktı. IOTA’nın işlem ücreti olmadan çalışan sistemi kullanıcıların aralarında  güveli ve hızlı iletişim kurmasına olanak sağlayacak.

IOTA sıra dışı ve kendine özgü Blockchain teknolojisi Tangle ile tanındı. IOTA ekibi diğer tip Blockchain’lere karşı Tangle’ı sürekli savundu ve ender bulunan çalışma şeklini Blockchain egemenliği altındaki sektöre kabul ettirdi.

Geçtiğimiz ay IOTA Qubic projesinin iki ayrı geliştirmeye yoğunlaştığını açıklamıştı: Qubic protokolü ve Abra Dili.

Haziran ayının ilk yarısında IOTA geliştiricileri Qubic protokolüne odaklandı ve Tangle’ın yerel makinelerle arasındaki bağlantıyı sağlayan yapıyı geliştirdi. Qubic ile bağlantılı işlemler Q-Tangle olarak sınıflandırıldı.

Haziran ayının ikinci yarısında ise Abra’nın tanımlanmasını ve derlenmesini tamamlamak için çalışıldı. IOTA’nın blog’unda yayımlanan yazıya göre kaynak kodunda oldukça ilerleme kaydedildi. Ekip Abra derleyicisini çalışır hale getirerek diğer gelişimler üzerinde de çalışmak istiyor. Aynı zamanda IOTA Abra’nın farklı istemlerde çalışmasını sağlayıp birçok kullanıcının Abra dilini denemesini hedefliyor.

Qubic protokolü için geliştirilmesi devam eden eklentilerden bazıları şöyle: Qubic node’ları, Qubic işlemleri ve Qubic zaman damgaları. Abra’nın yol haritasında daha özele hitap eden detaylı dil gelişimi, Abra destek kütüphanesi gibi kilometre taşları bulunuyor.

Daha önce IOTA ekibi Taipei yerel yönetimiyle anlaşarak, bir resmi yönetim tarafından kullanılan ilk Blockchain tabanlı kimlik kartlarının üretimini üstlenmişti. Geliştirilmesi devam eden kartların yıl sonunda hazır olması bekleniyor. Geliştirilecek dijital kartlar sayesinde kimlik hırsızlığının, sahteciliğinin ve oylamalardaki usulsüzlüklerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Kaynak: Ambcrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun

ETİKETLER