reklamı kapat

Binance Coin Yakımı Yaklaşıyor – Süreç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

5 Temmuz 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Binance’in yılın her çeyreğinde yaptığı “coin yakma” işlemi yaklaşıyor. BNB white paper’ında yer alan ve yılda dört kere yapılan işlem 18 Temmuz’da yapılacak.

Token’lar, aslında geçersiz ve özel anahtarı olmayan bir adrese gönderildiğinde yakılmış oluyor. Bunun sonucunda yakılan token’lar resmen dolaşımdan kalkıyor. Dolaşımdaki token sayısının azalması sebebiyle talep ve fiyatta artış yaşanabiliyor.

BNB, Ethereum Blockchain’indeki ERC20 protokolüyle oluşturulmuş bir token. Binance kullanıcılarının işlem yapabileceği BNB, borsadaki işlemlerde işlem ücreti olarak ödendiğinde %50 indirim sağlıyor. White paper’da yakım işlemiyle ilgili şu satırlar geçiyor:

Her çeyrek karımızın %20’sini BNB’leri geri satın alıp imha etmek için harcarız, ta ki geri satın aldığımız miktar tüm BNB’lerin %50’sine (100 milyon) ulaşıncaya dek. Tüm geri satın alım işlemleri Blockchain’de duyurulur. Tüm süreç sonunda 100 milyon BNB’yi imha edeceğiz ve geriye 100 milyon BNB kalacak.

BNB fiyatı artar mı?

18 Ekim 2017’de yapılan ilk yakım işleminde 986 bin BNB token’ı dolaşımdan kalktı. İşlem, o zamanlar 1,31 dolar değerindeki BNB fiyatına etki etmedi. İkinci işlem 15 Ocak 2018’de duyuruldu ve 18 Ocak’ta gerçekleşti. Bu sefer yakılan BNB sayısı 1,8 milyondu. Ayın 15’inde 23 dolar seviyesinde seyreden fiyat, yakım işlemine kadar yavaş yavaş düştü. İşlemin gerçekleştiği gün 10,06 dolarlık BNB değeri %54’lük müthiş bir yükselişle bir günde 15,54 doları gördü.

2,2 milyon BNB token’ının sonsuzluğa uğurlandığı son yakım işlemi 18 Nisan’da gerçekleşti. İlginç bir şekilde işlem sonucunda fiyatta büyük değişiklikler olmadı. Şimdiki coin yakım işlemi de ayın 18’inde gerçekleşecek. Herkesin aklında aynı soru: BNB fiyatı bu sefer patlama yapacak mı?

Kaynak: ambcrypto.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.