X


Bitcoin Ölmedi (!)

Bitcoin'e karşı çıkanlar Bitcoin'in ölüm ilanlarını dağıtadursun, Bitcoin ayakta kalmaya devam ediyor.
10:10
7 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek fiyatı 20 bin dolara ulaştıktan sonra %70 değer kaybetmesi birçok kripto para takipçisini telaşa düşürdü. Geçtiğimiz günlerde SEC’in bütün ETF’leri reddetmesi Bitcoin’e şüpheli yaklaşanların seslerini daha fazla yükseltmelerine neden oldu.

Bill Clinton’ın eski ekonomisti Nouriel Roubini sürekli kripto paraların işe yaramaz olduğunu söyleyip duruyor. Jordan Belfort -tanınmış bir Wall Street dolandırıcısı- Bitcoin yatırım yapanların kandırılmış olduğunu söylüyor. Sadece Ethereum ve Ripple’ı ele alarak kripto paraların dünyada yaygınlaşmaya başladıklarını söyleyebiliriz. Bitcoin ve kripto para karşıtı söylemlerin kör argümanlarla doğrudan sonuçlara varması sıradan bir hal almaya başladı. Çünkü sadece fiyata bakılacaksa bugünlerde yaşadığımıza benzer düşüşleri geçmişte de yaşamıştık.

Bitcoin’in “patladığı” ilk defa 2010 yılında iddia edilmişti. Küçük bir blog sitesinde yer alan iddiaya göre Bitcoin çoktan ölmüştü. BTC fiyatı o zamanlar 0,23 dolardı. Bunun ardından BTC fiyatı 3,12 dolar ile 19,73 dolar arasında yükselip düştüğünde Bitcoin’in ölümü hakkında 6 yazı daha yazıldı. Bitcoin’in ölüm ilanlarını takip eden bir internet sitesi bulunuyor, şu anda Bitcoin’in 309 kere öldüğü iddia edilmiş durumda. En son yazılan ölüm ilanı bir ekonomist tarafından kaleme alınmış ve tam 24 sayfa uzunluğunda. Özetle; Bitcoin balon, Blockchain belki yaygınlaşır!

Bitcoin serüveni sırasında Bitcoin’in bütün ihtiyaçları karşılayabileceğini, tek kripto para olması gerektiğini düşünenler olsa da 2014 yılında Ethereum ortaya çıktı ve yükselmeye başladı. Bu sefer de Ethereum’un Bitcoin’i öldüreceği konuşuluyordu. Özellkle Mt. Gox 500 milyon dolarlık bir hack saldırısına uğrayınca artık Bitcoin’in sona erdiği kesindi. Bitcoin ölmeyince bir başka darbe FBI’ın Bitcoin’in sadece uyuşturucu almak için kullanıldığını açıklamasıyla vurulmuştu, BTC fiyatı çok fazla değer kaybetmişti.

Diğer yandan ölen birçok kripto para bulunuyor. DeadCoins adlı bir internet sitesi mevta olan kripto paraların kaydını tutuyor, şu anda 900’den fazla kripto para listede yer alıyor. Ancak Ethereum ve Bitcoin’e karşı yapılan her kötü yorumun ardından bu iki kripto para daha canlı bir çıkış gösteriyor. Örneğin yeni açılan birçok restoran yüksek ihtimalle batıyor, ancak kimse çıkıp gıda sektörünün öldüğünü iddia etmiyor. Tabii ki kripto paralar temel ihtiyaç değil fakat fiyat dalgalanmaların ardından gelen ölüm ilanları örnekte bahsedilen çarpık mantığa çok benziyor.

Geleneksel ekonomistler bütün hayatlarını mevcut sisteme adadıkları için merkezsiz bir dünya onlar açısından cehennem gibi görünüyor. Para kazanmakla insanlar arasında duran her komisyoncu kurum ya da kişi karlarının düşeceğinden endişe ediyor. Çünkü giderek dijitalleşen dünyada yazılım gerekliliği de artıyor ve bu yazılımlar açık kodlu olarak geliştirilebiliyor. Zamanını, paralarını ve araştırmalarını Blockchain gibi yeni teknolojilere odaklayanlar geleceklerini kendileri inşa ediyorlar.

Kaynak: Forbes

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER