Madencilik Sektöründen Kötü Haber: Bitcoin’e (BTC) Etkisi Olacak Mı?

Bitcoin (BTC) madencilik sektöründen bir kötü haber daha duyuruldu. Yaşanan olumsuz gelişmeler Bitcoin'e etki edecek mi?
01:00
1 Kasım 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi olan Bitcoin’in (BTC) geçtiğimiz aylarda yaşanan olumsuz gelişmeler sonucunda bazı madencilik şirketleri zor durumda olduğunu bildirdi. Peki durum Bitcoin için ne anlama geliyor?

Madencilik Şirketi Etkisi

Bitcoin madencilik şirketi Argo Blockchain Bloomberg’e yaptığı açıklamada, yakın vadede “nakit akışı negatif” olma riski taşıdığı için yakında kapanabileceğini bildirdi. Argo Blockchain, 27 milyon dolarlık hisse satışı yoluyla fon toplamaya çalıştı, ancak bunun başarısız olduğu bildirildi ve kendisine zaman kazandırmak için 5.6 milyon dolara 4.000 madencilik teçhizatı satmaya başvurdu. Duyuru, Argo Blockchain’in hissesi ARBK’ya günlük %52,28 oranında değer kaybettirdi. Bu sayı Kasım 2021’de kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20,95 dolardan %95,48’lik bir düşüşü temsil ediyor.

Argo Blockchain, zorluklarla karşılaşan tek madencilik şirketi değil. Geçtiğimiz hafta Core Scientific, likidite sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu ve iflasla karşı karşıya kalabileceğini belirterek benzer bir açıklama paylaşmıştı. Yanı sıra şirket, tüm borç finansmanı ödemelerini durdurmak zorunda kalacağını duyurdu. Bitcoin madencileri için zor bir yıl oldu. Bitcoin’de yaşanan keskin düşüşler, madencilik operasyonlarının ana gelir kaynaklarının ciddi bir şekilde kesilmesiyle uğraşmak zorunda kaldığı anlamına geliyor. Ek olarak, madencilerin blok üretmeleri için gereken hesaplama gücü miktarını ölçen Bitcoin hash oranı, yeni zirvelere ulaşmaya devam ediyor, bu da madenciliğin bugün olduğu kadar rekabetçi olmadığı anlamına geliyor.

Bitcoin Nasıl Etkilenebilir?

Madencilik şirketleri yaşanan zorlu süreçlerin ardından Bitcoin rezervlerini boşaltmaları tartışma konusu haline geldi. Kasım 2018 yılında benzer şekilde 8.000 ila 6.000 dolar arasında beş aylık bir işlemden sonra BTC sonunda, madenci kapitülasyonu nedeniyle bozuldu ve %50 oranında bir gerilemeyle yaklaşık 3.000 dolara düştü. Bazı Bitcoin analistleri, hash oranı yükselmeye devam ederken, kripto para biriminin birkaç ay boyunca 18.000 ila 24.000 dolar arasında mücadele ettiğinden, bu sefer benzer bir satışın gerçekleşebileceği konusunda uyardılar. Ayrıca Argo Blockchain ve Core Scientific, Bitcoin hazinelerinin önemli kısımlarını zaten satmış gibi göründüğü için piyasalar için bir tehdit oluşturma olasılığı düşük. Ancak diğer madencilik şirketleri Core Scientific veya Argo Blockchain ile benzer zorluklarla karşılaşırlarsa önemli satış baskısına neden olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar