X


Luna Foundation Guard Açıkladı! Bitcoin Rezervleri Nasıl Kullanıldı?

Terra ekosisteminin stablecoin'i olan UST sabitleyicisini korumaktan sorumlu olan Luna Foundation Guard, Bitcoin rezervlerinin nasıl kullanıldığını açıkladı.
11:50
17 Mayıs 2022
Luna Foundation Guard Açıkladı! Bitcoin Rezervleri Nasıl Kullanıldı?
Okuma Süresi: 2 Dakika

Terra ekosisteminin stablecoin‘i olan UST sabitleyicisini korumaktan sorumlu olan Luna Foundation Guard, Terra ekosistemini içeren son fiyaskodan önce mevcut Bitcoin rezervini nasıl kullandığını ortaya çıkardı.

Kuruluş, doğrudan sahip olunan Bitcoin‘lerin bir kısmını sattı, diğer kısmı ise UST‘nin değerini denemek ve dengelemek için farklı tarihlerde işlem gördü. Rezerv 80.000’den fazla BTC’den oluşuyordu.

Luna Vakfı, Bitcoin Rezervi Hakkıda Açıklama Yaptı

Terra ekosisteminin algoritmik stablecoini olan UST‘nin dolar kurunu korumakla görevli kuruluş olan Luna Foundation Guard (LFG), gözetimi altındaki varlıkların kullanımını açıklamak için sessizliğini bozdu. Kurum, TerraUSD (UST) değerini etkileyen piyasa dengesizliklerinde kullanılacak 80 binden fazla BTC biriktirmişti.

Sosyal medyadaki haberlere göre vakıf, BTC rezervlerinin neredeyse tamamını UST‘yi kurtarmak için başarısız bir girişimde harcadı. Bu üç farklı operasyonda yapıldı. İlkinde, LFG, depeg olayına karşı ilk savunma işlemi olan toplam 50.200.071 UST karşılığında 26.281.671 USDT ve 23.555.590 USDC sattı.

Ancak şirket, bu işleme dahil olan karşı tarafın hangi şirket olduğu hakkında açıklama yapmadı.

Son Önlemler

Lfg’nin müdahalesiyle bile, peg restore edilmedi. LFG, Terraform Labs‘ın BTC rezervinin sonuncusunu 10 Mayıs’ta UST piyasa fiyatının 0.75 dolara dokunduğu zaman kullandığını açıkladı. Bu işlem, 33,206 UST toplamı için 1,164,018,521 BTC‘nin satışını içeriyordu.

Luna rezervi şu anda yalnızca 313 BTC’den oluşuyor, bu da kuruluşun sahip olduğu BTC’nin çoğunun savunma çabalarında konuşlandırıldığı anlamına geliyor. Öte yandan şirket, 39.914 BNB ve 1.973.554 AVAX dahil olmak üzere rezervdeki diğer kripto para birimleri kullanılmadığını ve halen organizasyonun mülkiyetinde olduğun belirtti. Ancak bunların gelecekte nasıl kullanılacağına dair net bir cevap verilmedi.

LFG’den gelen açıklamalar, Terra depeg olayının nasıl gerçekleştiğini ve bu fonların nasıl kullanıldığını netleştirmeye yardımcı oluyor. Bir blockchain analitik ve uyumluluk şirketi olan Elliptic tarafından daha önce gerçekleştirilen işlemlerin analizi, fonların çoğunun Binance ve Gemini olmak üzere iki borsaya gönderildiğini ortaya çıkardı.

Ancak şirket, “varlıkları daha fazla takip etmenin veya UST fiyatını desteklemek için satılıp satılmadıklarını belirlemenin mümkün olmadığını” açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar