reklamı kapat

LocalBitcoins: Tor Tarayıcısı Kullananlar Bitcoin’lerini Kaybedebilirler!

LocalBitcoins'den şaşırtan Tor tarayıcısı uyarısı.
10:00
12 Eylül 2019

Finlandiya merkezli eşler arası kripto para borsası LocalBitcoins, kullanıcılarını Tor tarayıcısını kullanmanın oldukça zararlı olduğu ve bunun Bitcoin‘leri (BTC) bile kaybetmeye yol açabileceği şeklinde uyardı.

9 Eylül tarihinde Richard Bensberg isimli kullanıcı LocalBitcoins tarafından yapılan uyarı niteliğindeki reklamı diğer kullanıcılar ile paylaştı. Söz konusu uyarıda Tor tarayıcısı kullanmanın Bitcoin (BTC9 kaybetme riski taşıdığı vurgulanmaktaydı. LocalBitcoins’in Twitter hesabı ilgili tweet’e geri dönüş yaparak Tor tarayıcısı kullanmanın kendi kurallarına karşı olmadığını ancak buna rağmen bunun güvenlik nedenlerinden ötürü önerilmediğini belirtti.

Bensberg ise bu hamleyi sert bir şekilde eleştirerek LocalBitcoins’in gizlilik ve anonimlik sağlayarak Bitcoin’in ruhu ile özdeşleşen bir tarayıcıyı kötüleyerek, ”olayı gerçekten anlamadığını” ima etti.

Tor Tarayıcısı ve Bitcoin

Aslında Tor tarayıcısı ve Bitcoin arasındaki ilişki yıllar öncesine dayanıyor. Lider kripto para birimi ilk olarak yaygın bir şekilde deep web üzerinde kullanım görmeye başladı ve kullanıcılar Silk Road gibi platformlardan bir şeyler alırken gizliliği korumak adına Tor tarayıcısı kullandı.

Tor bundan yaklaşık altı ay önce ise kripto paralarla yapılan bağışları kabul etmeye başladığını açıklamıştı. Tor o tarihlerde dokuz kripto para birimi ile bağış yapılmasının önünü açtı ve bunun sektör için ”iyiye işaret” olduğunu vurguladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun