Kripto Para Sektörü İflaslarında Hukuk Endüstrisi 700 Milyon Dolar Kazandı

Özet

  • Kripto para sektöründeki iflaslar hukuk endüstrisine büyük kazançlar sağladı.

  • The New York Times'ın analizine göre, geçen yıl kripto firmalarının iflas davalarında toplamda en az 700 milyon dolarlık hizmet ücreti toplandı.

  • FTX davasında bulunan avukatlar toplamda 326 milyon dolar ücret aldı ve bu dava en yüksek kazanç sağlayanlardan biri oldu.

  • Piyasaya Etkisi: Negatif
15:00
5 Eylül 2023

Hukuk endüstrisi, FTX ve Celsius gibi kripto para sektörünün önde gelen şirket iflasları ile büyük bir kazanç sağladı ve avukatlar bu iflas davalarından yüz milyonlarca dolar kazandı. Sektörde bu tür davaların artması bekleniyor ve yüksek yasal ücretlerle ilgili endişeler sürüyor. Amerika Birleşik Devletleri iflas mahkemesi, ücretleri değerlendirmek için denetçi atadı ve ücretlerin makul olduğunu onayladı. Bankman-Fried’in hukuk ekibi, Adalet Bakanlığı ile hala mahkemede mücadele ediyor.

Düzenleme Olmaması Masrafları Arttırıyor

The New York Times tarafından hazırlanan bir rapor ve analize göre avukatlar, muhasebeciler, danışmanlar, analistler ve diğer profesyoneller geçtiğimiz yıl büyük kripto firmalarının iflaslarından en az 700 milyon dolarlık hizmet ücreti topladı. Hesaplanan tutar 5 Temmuz 2022 ile 31 Temmuz 2023 tarihleri arasında beş kripto firması olan FTX, Celsius Network, Voyager Digital, BlockFi ve Genesis Global’in iflas davalarının bir parçası olarak tahsil edilen masrafları içeriyor.

Sam Bankman Fried’in Ekim ayında görülecek duruşmasıyla birlikte yakın gelecekte davalar açıldıkça bu rakamın önemli ölçüde artması bekleniyor. Verilere göre FTX davasında yer alan hukuk uzmanları toplam 326 milyon dolar ücret alarak bu davanın en büyük kazananları oldu. FTX’in iflasını yöneten hukuk firması Sullivan & Cromwell’in, 500.000 dolarlık masraflara ek olarak 110 milyon doların üzerinde yasal ücret talep ettiği bildirildi. Andrew Dietderich, maliyetlerin özellikle davaları daha karmaşık ve zaman alıcı hale getiren net kripto para sektörü düzenlemelerinin olmamasından kaynaklandığını belirtti.

En Büyük Kazanç FTX Davasında Görüldü

The New York Times analistleri Celsius, Genesis ve Voyager iflaslarıyla ilgilenen Kirkland & Ellis‘in çalışmaları için 101 milyon dolar fatura kestiğini ve 2,5 milyon dolarlık masraf yaptığını söyledi. Bir geri dönüş yönetim firması olan Alvarez & Marsal’ın FTX, Celsius ve Genesis’teki çalışmaları için 125 milyon dolardan fazla ücret aldığı bildirildi. Sullivan & Cromwell gibi firmaların iflas çalışmalarından bir servet elde edeceğini gösteren ilk raporlardan bazıları Ocak 2023’te ortaya çıktı. Firmanın o dönemde FTX davası üzerinde çalışan 150’den fazla çalışanı olduğu ve bunların arasında saatte 2.000 doları aşan ücretlere sahip 30 ortağın da bulunduğu bildirildi.

Yüksek yasal ücretlerle ilgili endişelerin ortasında Amerika Birleşik Devletleri iflas mahkemesi Katherine Stadler’i FTX davası için ücret denetçisi olarak atadı. Haziran ayında Stadler, FTX üzerinde çalışan ekibin Kasım ayındaki iflastan bu yana 200 milyon dolardan fazla ücret talep ettiğini bildirdi ve ücretlerin makul olduğunu belirtti. Sam Bankman-Fried’in hukuk ekibi, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’na karşı savaşmaya devam ediyor ve 1 Eylül’de mahkemeden otoritenin tüm son taleplerini reddetmesini istiyor. Adalet Bakanlığı’nın taleplerinden biri SBF’nin yedi uzman tanığının mahkemede ifade vermesinin yasaklanması için yapılan bir başvuruyu içeriyordu. Tanıklardan bazılarının ifade vermesi SBF’ye saat başına 1.200 dolara kadar mal olabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar