Kripto Para Dolandırıcılığına Maruz Kaldıysanız, Bu Muhtemelen Sizin Hatanız

12:05
21 Şubat 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Dolandırıcılar, kandırılmaya müsait olan kişileri, bedava Bitcoin vaadiyle çok kolay kandırırlar. Eğer temiz düşünen biriyseniz ve savunmasızsanız bir de üstüne her gün Bitcoin hesabınızı kontrol ediyorsanız dolandırıcıların radarına takılırsınız. Tabii ki kripto para dünyası dolandırıcılardan arındırılabilseydi, internet kesinlikle daha iyi bir yer olurdu. Ama aynı zamanda eğer kripto para dolandırıcılığına maruz kaldıysanız, bu muhtemelen sizin hatanız.

Kim Suçlu?

Kripto para dolandırıcılığının en büyük nedeni yoksul ülkelerdeki şüpheli kullanıcılar ya da Rus dolandırıcıların üstün yetenekleri değildir. Kripto para dolandırıcılığının en büyük sebebi açgözlülüktür. Hem de dolandırıcıların değil, sizin açgözlülüğünüzdür. Eğer Bitconnect ya da Davorcoin’de para kaybettiyseniz, e-mail dolandırıcılığına denk geldiyseniz, Twitter’daki ‘Vitalik Butterin bedava ETH dağıtıyor’ haberine inandıysanız kurban değilsiniz, suçlusunuz.

Eğer insanlar aslı astarı olmayan haberlere inanmazlarsa, dolandırıcılar da attıkları yemleri yedirecek kimseyi bulamazlar. Hiç kimse Bitconnect’e inanıp, para yatırmasaydı, büyük kayıplar yaşanmazdı. Eğer kripto para zengini olmak istiyorsanız, güvendiğiniz üç kripto parayı alın, cüzdanınızda saklayın ve beş yıllığına o parayı unutun. Beş yıl sonra zengin olmuş olabilirsiniz, para da kaybetmiş olabilirsiniz ya da hiçbir değişiklik olmamış da olabilir. Ancak dolandırılmış olmazsınız.

Ne yazık ki çoğu yatırımcı, 50 Cent’in “Zengin ol ya da denerken öl.” düşüncesini benimsiyor. Bunu denerken dolandırıldıklarında ise herkesi suçluyorlar. “Dolandırıcılık amacı taşıyan hesaplara izin vermek, Twitter’ın hatası. Fırsatçıları, yasal düzenlemelerle durdurmamak, devletin hatası. Kanallarında dolandırıcılara izin vermek ICO’ların hatası.” Hayır, kimsenin değil sizin hatanız.

Bir Hafifletme Bahanesi

Tüm bunların yanında şunu açıklığa kavuşturalım: Hiçbir dolandırıcılık kurbanı, naif ya da paragöz olsa dahi, dalga geçilmeyi hak etmez. Açgözlülüğü sebebiyle her söylenilene inan insanın dolandırıldığını görmek adil değildir. Aynı şekilde, dolandırıcıların da çaldıkları milyonlarla etrafta serbestçe gezmeleri hiç doğru değil. Ama oturup dolandırılanlara acımak, onlara kaybettiklerini geri getirmez. Bu tür olayların engellenmesinin tek yolu, açık açık anlatmaktır. Şöyle ki;

Oltaya gelmeyi bırakın. Gerçek olamayacak kadar iyi görünen planlara inanmayı bırakın. Arkadaşlarınızı ve yakınlarınızı bunlara inanmak için cesaretlendirmekten de vazgeçin. Çünkü dolandırılmayı hak etmeyen insanların hepsi, güvendikleri kişiler tarafından Ponzi planına dahil edilmişlerdir.

Kripto para dünyasının zorlu bir öğrenme süreci vardır. Bu dünyaya ilk kez adım atanlar boğulmuş ve kötü bilgilendirilmiş hissedebilir. Bu çok normaldir. Tam da bu yüzden bu dünyaya giriş yapmadan önce tüm hileleri öğrenmeniz önemlidir. Biraz Bitcoin alın ya da başka bir şey satın alın. Ama hiçbir sebeple, araştırmadığınız ve anlamadığınız kripto paralara, ICO’lara ve planlara dahil olmayın.

Son olarak, şaşırtıcı bir şekilde, Bitconnect dolandırıcılığının izlenmesi için kurulduklarını iddia eden ve kanuni dayanağı olmayan bir grup, günde %2’lik bir kazanç sözü vererek “Justice Coin” için bir ICO başlattı. Muhtemelen bu grubun arkasında da bir önceki dolandırıcılığı yapan grup var ve Bitconnect dolandırıcılığını yaşayan kurbanlar, araştırmadan bu kişilere de inanacakları için tekrar kandırılacaklar. “Bu bir aldatmaca mı?” sorusunun cevabının kolaylıkla alınabileceği bir bilgi çağında yaşadığımız için aldatılmanın bahanesi yoktur. Eğer kripto para dolandırıcılığına maruz kalırsanız bu muhtemelen sizin suçunuzdur.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI