Reklam

Kripto Para Borsası

Kripto paralarla alım-satım işlemlerini gerçekleştirebildiğimiz platformlara “kripto para borsaları” denilmektedir.
09:09
20 Ekim 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

2009 yılında Bitcoin ile hayatımıza giren ve günümüze kadar sağlam adımlarla ilerleyen kripto para birimleri ile alım-satım işlemlerini gerçekleştirebildiğimiz platformlara “kripto para borsaları” denilmektedir. Kripto para borsaları aracılığı ile kullanıcılar hem kripto para-kripto para işlemlerini hem de kripto para-geleneksel para işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Kripto para borsalarında kullanıcılar ilgilendikleri kripto para ile ilgili mevcut fiyatın altında ya da üstünde alış ve satış emri verebiliyor. Yine de genel itibari ile işlemler alıcıların ve satıcıların işlem yapmayı düşündükleri ortak noktalarda yani mevcut fiyat ve çevresinde gerçekleşiyor.

Bununla birlikte yukarıda anlatılandan da anlaşılacağı gibi aslında kripto para birimlerinin fiyatları kullanıcılar tarafından belirleniyor. Yani kripto para birimleri ile ilgili fiyat belirleme işleminde dahi üçüncü kurum arada bulunmuyor.

Öte yandan her ne kadar kripto para sahibi olmanın ya da kripto paralarla işlem yapmanın farklı yolları olsa da kullanıcılar hem teknik bilgi olmadan da işlem yapabildikleri için hem kullanımları kolay olduğu için hem de ekosistemin büyük çoğunluğu borsaları kullandığı için kripto para borsalarında işlem yapmayı tercih ediyor.

Ancak bu noktada özellikle daha kripto para ekosistemi çok yeni olduğu için güvenilir siteleri tercih etmek hayati önem taşıyor.

Güvenilir Kripto Para Siteleri

Eğer kripto paralarla işlem yapmak istiyorsanız kullandığınız sitenin güvenilir olduğundan emin olmanız gerekiyor. Çünkü her alanda olduğu gibi kripto para alanında da sahtekarlar bulunuyor. Ayrıca kripto para birimlerinin popülerliğinin günden güne arttığı düşünüldüğünde bu alandan çıkar sağlamak isteyen kötü niyetli kişilerin çoğalıyor olması da çok da şaşırtıcı olmasa gerek.

Kripto para alanında belli başlı güvenilir siteler bulunuyor. Güvenilir bir platformda olup olmadığınızı anlamak için yapmanız gereken en önemli şey “https sertifikasını” kontrol etmek olabilir. Bununla birlikte kripto para alanında bilinen ve artık “güvenilir” olarak nitelendirilen işlem platformları tercih edebilirsiniz. Yine de bu noktada da adres çubuğundaki güvenilir simgesinin olup olmadığını ya da https sertifikası olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. Çünkü zaman zaman kötü niyetli kişiler orijinal web sitesini taklit ederek de çıkar sağlamaya çalışabiliyor.

Peki, kripto para platformları arasında hangi borsalara güvenebiliriz?

Bu konuda belli başlı borsalar bulunuyor. Örneğin; Binance, Bitfinex, Coinbase, Gemini, Kraken, KuCoin, Poloniex ve OKEx gibi büyük borsalar güvenilir platformlar listesinde sayılabilir.

Ayrıca kullanıcılar zaman zaman işlem hacmini de güvenilir borsa sıralamasında kullanıyorlar. Bu durumda da ilk sırada Binance yer alıyor ve onu Coinbase Pro, Huobi Global, Kraken, Bithumb ve Bitstamp takip ediyor.

En İyi Türk Bitcoin Borsası

Aslında en iyi borsa denildiği zaman bunun kullanıcıdan kullanıcıya değiştiğini ifade edebiliriz. Çünkü kullanıcı beklentileri farklılık gösteriyor ve kimi kullanıcı hızlı işlem talep ederken kimisi 7/24 müşteri desteği talebinde bulunuyor. Tabii ki her borsa her kullanıcıya hitap etmek için sürekli geliştirmeler yapıyor ama öne çıkan özellikler farklılık gösterebiliyor.

Türk kripto para borsalarına bakıldığında ise muhtemelen en dikkat çekeni BtcTurk olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü BtcTurk, Türkiye’nin ilk kripto para borsası konumunda yer alıyor.

BtcTurk’ün hem uzun zamandır hizmet veriyor olması hem sürekli yeni geliştirme adımları atması hem de kullanıcı tabanını günden güne büyütmesi “en iyi Türk Bitcoin borsası” olma konusunda avantajlar elde etmesini sağlıyor.

BtcTurk’ün yanı sıra Türk kripto para borsası denildiğin akıllara Paribu, Bitexen, isimler de geliyor. Bu isimler arasında da özellikle son zamanlarda attıkları adımlarla Paribu dikkat çekiyor.

Tüm bu bilgilere ek olarak her zaman dile getirdiğimiz gibi kripto para birimleri ile işlem yapmadan ya da yatırıma başlamadan önce mutlaka kişilerin kendi araştırmalarını yapması, kendi taleplerine uygun borsayı ve hatta kripto para birimini tercih etmesi riski en aza indirmek açısından büyük önem taşıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI