reklamı kapat

Kripto Madenciliğinin Yeni Merkezi Japonya Mı Olacak?

8 Temmuz 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Madencilik kripto para alanında çıkan tartışmalara en fazla konu olan başlıklar arasında gösterilebilir. Madenciliğin bu kadar tartışılmasına gerekçe olaraksa “elektrik tüketimini” ileri sürebiliriz. Yüksek elektrik masraflarından kurtulmak isteyen madenciler, dünyadaki ucuz enerji sağlayan bölgelere yöneliyor.

Japonya’nın merkezi bölgelerine göre daha az bilinen, seyrek nüfuslu yerleri kripto para madencilerinin ilgisini çekmeyi başardı. Kullanıcılarına ucuz elektrik imkanı sağlayan bu bölgeler Japonya’nın dünyadaki yeni madencilik merkezi haline gelmesine neden olabilir. Fukui adlı yerleşim yeri bu bölgeler arasında yer alıyor. Yaklaşık 250,000 kişilik nüfusa sahip bu bölge, kullanıcılarına oldukça ucuz elektrik fiyatları sunmakla kalmıyor. Şehirde geçerli olan bir yardım programına göre bölgedeki terk edilmiş fabrika arsalarına taşınan işletmelere, ödedikleri kira bedellerinin %50’si geri ödenecek. Sonuç olarak bir kripto para madencisinin faaliyetlerine Japonya’da devam etmesi için oldukça mantıklı gerekçeler bulunuyor diyebiliriz.

Söz konusu yardım programından faydalanan şirketler arasında yer alan Alt Design geçtiğimiz yılın eylül ayında Fukui bölgesinde dükkan açmış. Firmadaki bir analiste göre Fukui’nin elektrik masrafları başkent Tokyo’nunkine oranla bir hayli düşük seviyede.

İşletim maliyetini azaltıyor

Fukui bölgesi firmalara hem daha düşük işletme masrafı vadediyor hem de onlara daha ferah fiziksel olanaklar sunuyor. Alt Design’da çalışan bir görevli konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kaydetti:

Sektörel kullanıma yönelik sağlanan elektrik Fukui’de Tokyo’dan daha ucuz. Üstelik bütün ekipmanlarımızın sığmasına yetecek daha geniş bir alanı daha ucuz bir fiyata kiralayabiliyoruz.

Alt Design hâlihazırda 500 adet madencilik cihazına sahip ve daha çok Ethereum ve Bitcoin madenciliği yapıyor. Firma bünyesinde çalışan ve madencilik ekipmanlarının kurulumu ve yönetimine yönelik hizmet veren 10 kişi bulunuyor. Alt Desing’a göre madencilik faaliyetleri her ay için 2.000 kilowatt değerinde elektrik harcanıyor ve sonuç olarak 10 farklı müşteri için 200 ETH üretiliyor. Bu veriler ışığında Alt Desing’ın yeterince büyük bir madencilik startup’ı olduğu söylenebilir.

Kanada’nın bir bölgesi Quebec de madencilikle adı sıkça anılan yerleşim alanları arasında gösteriliyor. Anlaşılan Japonya da bu tür haberlere sıklıkla konu olacak.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.