Kraken Raporu, Bitcoin Balinaları İle İlgili Kritik Verileri Aktardı: BTC Fiyatı Nasıl Etkilenir?

Kraken raporuna göre haftalık ortalama balina varlıkları ekim ayının başından bu yana %0.25 artarak 724.4 milyar dolar ile rekor kırdı.
13:10
29 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son araştırma raporlarına göre Bitcoin balinaları, birikim aşamasında ve yükselişi güçlendiriyor. Kraken Intelligence yöneticisi Pete Humiston, balinaların arz şokunun artan ağ etkinliğini tetiklediğini belirtti.

Kritik Rapor

Kraken raporuna göre haftalık ortalama balina varlıkları ekim ayının başından bu yana %0.25 artarak 724.4 milyar dolar ile rekor kırdı. Bu denli büyük varlıklara sahip yatırımcıların sayısı %1.6 artarak mayıstan bugüne en yüksek seviye olan 16.156’ya yükseldi. Bununla birlikte raporda şu ifadelere yer verildi: “Büyük piyasa katılımcıları, kâr elde etmektense biriktirmeyi tercih ederek piyasaya güven aşıladı. Balina sayısının artmasıyla son yükselişteki itici gücün bu yatırımcılardan geldiği açıktır.”

Bitcoin, ABD’de vadeli işlem destekli borsa yatırım fornlarının piyasaya sürülmesiyle ilgili duygu durumu ve Çin’in kripto paralar üzerindeki baskısı gibi sorunlarla ilgili endişelerin azalması ile birlikte 66.930 dolara dokunarak ATH kaydetti.

Öte yandan kripto paralar volatil yapısını koruyor. Birçok deneyimli piyasa oyuncusu bu duruma hala büyük dikkatle yaklaşıyor. Ayrıca piyasa yoğunlaşması bazı kesimler için bir endişe kaynağıdır. Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nun yakın tarihli bir raporu, Bitcoin’deki en büyük 10.000 yatırımcının dolaşımdaki BTC miktarının üçte birinden fazlasını elinde tuttuğunu kaydetti.

Bitcoin ve Kripto Paralarda Son Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin, yaklaşık 9 gün önce 66.930 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. ATH’nin ardından bir geri çekilme kaydeden BTC, 57.000 dolara kadar geriledi. Ancak yukarı yönlü ivme doğrulanarak 60.000 dolar seviyesi tekrar görüldü.

Bitcoin fiyatı, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 60.969 dolardan alım satım işlemi görüyor. Kripto para piyasasının toplam değeri 2.6 trilyon dolar olarak kayıtlarda yer alıyor. En büyük altcoin Ethereum (ETH) gün içerisinde rekora imza attı. ETH, 4.400 dolar ile ATH geliştirirken an itibarıyla 4.350 dolardan işlem görüyor. Binance Coin (BNB) 500 dolara dokunurken Cardano (ADA) 2 dolar, Solana (SOL) 200 dolar seviyelerindeki seyrini sürdürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar