Kapsamlı Analiz: Haziran Ayı Kripto Para Tahminleri! Yatırımcıları Neler Bekliyor?

Özet

 • Haziran ayının kaderini faiz kararı ve Hong Kong adımı belirleyecek.

 • Uzmanlar düşük volatilite döneminin Bitcoin fiyatında önemli bir yükselişe yol açmasını bekliyor.

 • Kurumsallar yatırım fonlarından çıkarken start-up'lara yatırımlar sürüyor.
18:24
1 Haziran 2023

1 Haziran tarihi kripto para yatırımcıları için birçok açıdan hayati öneme sahipti. Bu ay önemli gelişmelere gebe. Piyasaları heyecanlandıran en büyük adım Hong Kong’un artık kripto paraları bireysel yatırımcılara açacak olması. Bunun dışında faiz kararı gibi önemli verilerin, açıklamaların da piyasaları hareketlendirdiğini göreceğiz.

Haziran Ayı Neden Önemli?

Bugün sabah 04:00 sularında ABD Temsilciler Meclisinin borç tavanı yasasını geçirdiğini gördük. Şimdi 5 Haziran tarihine kadar Senato onayından geçmesi bekleniyor. Ardından ABD Başkanı Biden’ın imzasıyla borç tavanı sorunu 2025 yılına kadar aşılmış olacak. En kötü senaryo ABD’nin temerrüde düşmesiydi ve Mayıs ayı boyunca bu risk kripto para piyasalarında önemli kayıplara neden oldu. Şimdi bu sorun ortadan kalktığı için yatırımcılar rahat nefes alabilir.

Diğer taraftan 14 Haziran Çarşamba günü Fed faiz kararını açıklayacak. Elbette ilerleyen günlerde Hong Kong’dan gelecek güzel haberleri de unutmamak gerekiyor. Aşağıda tarih ve detaylarıyla tüm bu gelişmelere dair bilmeniz gerekenleri ele alacağız.

Haziran Ayı Önemli Tarihler

Makro cephe 2022 başından beri kripto paraları önemli ölçüde baskı altına alıyor. Faiz kararlarından tutun PMI verilerine kadar neredeyse tüm gelişmeleri kripto para fiyatları üzerinde sonuçları olduğunu gördük. O halde Haziran ayının önemli tarihlerine göz atalım.

2 Haziran Cuma

 • 15:30 ABD Ortalama Saatlik Kazançlar (Beklenti: 0,4% Önceki: 0,5%)

Bu verinin mutlaka beklenti veya altında gelmesi gerekiyor. Eğer Mayıs ayında ücretler beklenti üstü arttıysa bu yapışkan enflasyon sorununu daha da güçlendirecek. Ücret artışları enflasyonla direkt bağlantılı olduğu için geçmişte birçok kez yüksek gelen verinin piyasaları aşağı çektiğini gördük.

 • 15:30 ABD Tarım Dışı İstihdam (Beklenti: 180K Önceki: 253K)

Bu yılın başlarında anormal yüksek gelen TDİ verisi Bitcoin fiyatında hızlı satışlara sebep olmuştu. İstihdam tarafının zayıflaması gerekiyor ve yüksek gelen enflasyon Fed’i cesaretlendireceği için önümüzdeki birkaç toplantıda faiz artırım ihtimalini yukarı çeker. Yarın açıklanacak TDI verisinin 180K veya altında olması gerekiyor. Özellikle dün yüksek gelen JOLTS sonrasında yatırımcıların buna ihtiyacı var.

 • 15:30 ABD İşsizlik Oranı (Beklenti: %3,5 Önceki: %3,4)

Fed üyeleri orta vadede %4,4’e varan işsizlik oranı istiyor. Enflasyon mücadele için bu şart ve işsizliğin azalması onların para politikasını daha da sıkılaştırmalarına neden olacak. Bu verinin %3,5 ve üstünde açıklanması gerekir.

4 Haziran Pazar

 • 13:00 OPEC Toplantısı

Petrol üretiminde kesinti enerji maliyetlerini yukarı çekeceği için dolaylı yoldan OPEC toplantısı da kripto paraları yakından ilgilendiriyor. Enerji maliyetlerindeki düşüş ABD enflasyonundaki gerilemede önemli bir paya sahip. Mayıs başında 70 doların üstünden bugün 68 dolar seviyesine düştü bu güzel bir gelişme. OPEC toplantısında fiyatları yukarı çekecek bir gelişme görmemeliyiz.

5 Haziran Pazartesi

 • 16:45 ABD Hizmet PMI (Beklenti: 55,1)
 • 17:00 ABD ISM PMI (Beklenti: 51,8)

PMI verileri bize ekonominin durumu hakkında bilgi verir. Rakamlar 50’nin üstünde olursa ekonomide büyümeye işaret eder. Verileri beklentinin çok üstünde gelirse kripto paralar buna olumsuz yanıt verebilir.

8 Haziran Perşembe

 • 15:30 ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları

Daha Mayıs ayında bu verinin anormal gelmesi nedeniyle fiyatların dalgalandığını gördük yukarıda da belirttiğimiz gibi istihdamın zayıflaması ve İşsizlik Hakları Başvurularının yüksek gelmesi gerekiyor.

13 Haziran Salı

 • 15:30 ABD Enflasyon Verileri

Uzmanların genel beklentisi enflasyonun %4,9 seviyesinin biraz altında geleceği yönünde. Yukarıda petrol fiyatlarındaki düşüşün pozitif etkisinden bahsettik aynı zamanda baz etkisi nedeniyle enflasyon istikrarlı biçimde düşmeye devam edecek. Eğer çok büyük sürpriz olmazsa önceki ay gelen %4,9’un altındaki enflasyon kripto paralar için destekleyici olacaktır.

14 Haziran Çarşamba

 • 15:30 Üretici Enflasyonu

Aylık üretici enflasyonu önceki dönemde 0,2 gelmişti bu ay buna yakın veya daha az artması gerekiyor. ÜFE aynı zamanda tüketici enflasyonunun öncü göstergesi olduğu için bu veri de yakından takip edilecek. Mayıs ayında Nisan ÜFE verisi beklenti altı geldiği için de bu ay tüketici enflasyonun düşmesi bekleniyor.

 • 21:00 Fed Faiz Kararı

Beklenti günden güne değişiyor. Dün Fed/Harker açıklama yapmadan önce artış bekleyenlerin oranı %60 civarındaydı. Ancak Fed üyelerinin duraklama yapmalıyız yönündeki açıklamaları piyasaların %60 oranında faizlerin sabit bırakılması beklentisine girmesini sağladı. Beklenti faizlerin Haziran ayında sabit bırakılması yönünde yukarıdaki verilerin anormal gelmediği şartlarda bu karar şaşırtıcı olmaz. Faizlerde duraklama ve önden yüklemeli faizlerin etkisinin izlenmesi, kredi sıkılaşmasının sonuçlarının ölçülmesi için en doğru hamle bu.

19 Haziran Pazartesi

 • ABD Piyasaları Tatil

Pazartesi günü de tatildi ve Bitcoin bundan faydalandı. Şimdi faiz kararının ardından eğer pozitif bir hava oluşursa 19 Haziran günü de ani bir yükseliş görmemiz muhtemeldir.

Haziran Ayı Altcoin Kilit Açılışları

Yatırımcıları genelde kilit açılışlarından 1-3 gün önce haberdar oluyor çünkü bu gelişmeler manşetlere yeteri kadar düşmüyor. Büyük sirkülasyon arzı artışları ilgili altcoinde satışları tetiklediği için yakından takip edilmelidir. Her Pazar bu detayları sizlerle zaten paylaşıyoruz. Peki Haziran ayında hangi büyük kilit açılışlarını göreceğiz?

 • SUI kilit açılışları devam edecek. 3 Haziran tarihinde 59,5 milyon dolarlık kilit açılacak.
 • DYDX büyük kilit açılışını erteledi ancak parçalı açılışlar devam ediyor. 6 Haziran tarihinde bugünkü değeri 13,2 milyon dolar olan token kilidi açılacak.
 • APTOS (APT) düşük bir arzla hayatımıza girdi ve çift haneli fiyatlara ulaştı. Ancak arzı artıyor. 12 Haziran tarihinde 38,8 milyon dolarlık APT Coin dolaşıma girecek.
 • BLUR ve BIT 14-15 Haziran tarihinde 94’e milyon dolarlık kilit açılışı yapacak.
 • 17 Haziran’da APE 48 milyon dolarlık kilit açacak.
 • 30 Haziran tarihinde OP Token 34 milyon dolarlık kilit açacak. Bu hafta OP devasa kilit açılışı yaptı ve dolaşım arzı hızla artarken fiyatı da düşüyor. Bu konuda Pazar günü henüz düşüş ivme kazanmadan önce OP Token kilit açılışı konusunda uyarmıştık.

Haziran Ayında 3 Konuya Dikkat

Kripto paraların makro cephede ve altcoinler özelinde beklediği önemli gelişmelere değindik. Bir de piyasaları tehdit eden canlı bombalar ve fiyat katalizörleri var. Bunlarla ilgili yeni gelişmeler piyasalarda önemli dalgalanmalara neden olabilir.

Genesis İflas Süreci

İflas süreci halen devam ediyor ve Gemini’ye olan borç ödenmiş değil. Anlaşmanın Mart ayında tamamlanması beklenirken tarafların ortak noktada buluşamaması nedeniyle süreç uzadı. Genesis’in bölüm 11 iflas sürecinde başarıya ulaşamaması Haziran ayının en kötü gelişmesi olacak. Bu aynı zamanda çatı şirket DCG’nin de geleceğini tehlikeye atabilir. Birçok büyük kripto şirketinin (Grayscale, CoinDesk vs) bu şirket altında faaliyet gösterdiğini unutmamız gerekiyor.

DCG, Genesis’e son ödemesini yapamadı ve likidite sorunu yaşıyor. Bunun derinleşmesi halinde kötü haberlere hazırlıklı olmalıyız.

SEC Davaları

Son olarak geçtiğimiz ay ABD SEC’in Filecoin’i menkul kıymet ilan ettiğini gördük. Yıllardır menkul kıymet olan altcoinler konusunda SEC birçok karar aldı. 19 Mayıs tarihli haberimizde 37 popüler altcoin hakkında alınan kararın detaylarını paylaşmıştık. Filecoin hamlesi Haziran ayında da SEC’in ABD merkezli kripto şirketlerine bu konuda baskı kurmaya devam edebileceğini gösteriyor.

Yani dava veya Wells bildirimlerine hazırlıklı olunmalı. Bu tarz hamlelerin altcoinler özelinde ciddi satışları beraberinde getirdiğini biliyoruz, yatırımcılar stop bölgelerini iyi ayarlayarak olası kötü sürprizlerde zararlarını azaltabilir.

Ripple Davası Bitebilir

Şirketi CEO’su haftalar içinde dava bitebilir dedi. 13 Haziran tarihinde Fed faiz kararından 1 gün önce Hinman belgelerinin kilidi açılacak. Bu dava için önemli bir gelişme. Eğer Ripple CEO’su haklı çıkarsa Haziran ayında davanın neticelendiğini görebiliriz. Bu da XRP Coin için 0,6 ve 0,9 dolar aralığında yeni bir zirveye kapı aralayacaktır.

Davayı takip eden bazı avukatlar bunun iyimser bir tahmin olduğunu söylüyor. Ripple davası haberimizde bu konudaki beklentileri, detaylı biçimde ele almıştık.

Haziran Ayı ve Kurumsal Yatırımcılar

CoinShares verilerine göre son 6 haftadır kripto para fonlarından kurumsalların ve nitelikli yatırımcıların çıkışı devam ediyor. Bu yılın geri kalanı için daha fazla yükseliş beklemediklerini gösteriyor. Önümüzdeki hafta pazartesi günü gelecek yeni raporda eğer bir sürpriz olmazsa istikrarlı çıkışlar yatırımcıların risk iştahını olumsuz yönde etkileyebilir.

Öte yandan kripto odaklı fonlar, ETP’lerden çıkışlar sürerken popüler kripto şirketleri tohum yatırım turlarına katılmaya devam ediyor. Mayıs ayında, 84 fonlama turunda toplam 641 milyon dolar yatırım toplandı. Bu, bir önceki ayın fonlama faaliyetine kıyasla %33’lük bir düşüşü temsil ediyor. Özellikle, web3 hizmetleri ve DeFi en popüler kategoriler olarak ortaya çıktı ve 46 fonlama turunda toplam 152 milyon dolar fon sağladı.

Yukarıdaki grafikte kurumsalların kripto, web3 odaklı şirketlere yatırımının ne kadar düştüğünü görüyorsunuz. Yatırım fonlarından çıkışlara rağmen şirketlerin henüz start-up aşamasında olan projelere desteği devam ediyor.

a16z, Animoca Brands ve Blockchain Capital gibi kripto odaklı yatırım şirketleri ayı piyasasına rağmen aktif olarak yatırıma devam ediyor. Sam Altman’ın projesi Worldcoin, a16z crypto, Bain Capital Crypto ve Distributed Global’in önemli katılımıyla 115 milyon dolarlık C Serisi fonunu kapattı.

Haziran Ayı Bitcoin Fiyat Tahmini

Önemli gelişmeler, kurumsalların güncel durumu ve diğer detayları ele aldıktan sonra fiyata odaklanabiliriz. Mayıs ayının ilk haftasında Ocak ayında milyarlarca dolarlık BTC alımı yapan yatırımcıların satışlarını gördük. Bu piyasalarda ciddi bir düşüşe neden oldu. Aynı zamanda Jump Trading gibi piyasa yapıcıların pazardaki etkinliğini azaltması likiditeyi kuruttu. Sonuç olarak sığ likidite ve düşük volatilite görüyoruz.

Tarihsel olarak Bitcoin fiyatındaki düşük volatilitenin bu şekilde devam etmesi mümkün değil. Yakında her iki yöne büyük bir fiyat hareketi görmeliyiz.

Fiyata dönersek, Bitcoin 8 Mayıs tarihinden bu yana 28.500 dolar ile 25.886 dolar arasında hareket ediyor. Son toparlanmada bu aralığın tavan çizgisini test etti. Önümüzdeki günlerde 27.192 dolar altında kapanışlar devam ederse fiyatın yeniden 25.886 dolara kadar düştüğünü görebiliriz. Düşük volatiliteden bahsetmiştik bunun bozulması için iki çizginden birini kırması gerekecek.

Eğer fiyat aşağı kırarsa 23.800 dolara yukarı kırarsa 31.000 dolara doğru daha büyük bir hareket görebiliriz. Hong Kong, faiz kararı, borç tavanı üçlüsü fiyatı pozitif etkileyecek bu yüzden yukarı kırılması ihtimali daha yüksek görünüyor.

Uzmanların Bitcoin Fiyat Tahminleri

Son olarak fiyata dair uzmanların beklentilerini ele alalım ve böylece Haziran ayıyla ilgili kapsamlı değerlendirmemizi neticelendirmiş olalım.

JP Morgan Analistleri

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan stratejistleri kısa vadede Bitcoin ve altcoinlerin zayıf performans göstermesini bekliyor. 12 aylık hedefleri ise Bitcoin’in üretim maliyeti halving nedeniyle 40.000 dolara sıçrayacağı için fiyatın 45.000 dolarda zirve yapacağı yönünde. Kısa vadeli negatif beklentileri 20.000 dolar altında Bitcoin fiyatı öngörmüyor.

Michael Poppe

Kısa vadede 26.900 dolar üstü kapanışların Bitcoin fiyatını 29.000 dolara iteceğini düşünüyor. O da düşük volatilite döneminin yukarı yönlü kırılımla neticelenmesini bekleyenler arasında yer alıyor.

Luke Gromen

Borç tavanı anlaşmasının her halükarda daha fazla para basılmasına neden olacağı için Bitcoin fiyatının orta vadede yükselmesi gerektiğini söylüyor. Yakın zamanda yaptığı piyasa değerlendirmesinde yükseliş beklentisini tekrarladı.

James Check

Glassnode analisti James Check düşük volatilite döneminin sona ermesi ve 32.000 doların görülebileceğini söyledi.

John Hussman

Piyasa çöküşlerini önceden sezebilen ünlü isim ABD hisse senedi piyasalarında ciddi bir geri çekilme bekliyor. S&P 500 için hedefi 3.000 bandı ve bu senaryoda kripto paralar önemli ölçüde eriyebilir. Hussman haklı çıkarsa Bitcoin fiyatının 20.000 dolar altında yeni bir dip arayışına girdiğini görebiliriz.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar