Chainlink (LINK), Ethereum (ETH) Odaklı Yeni Hizmetini Duyurdu!

Özet

  • Chainlink, kripto para sektörünün en güvenilir veri sağlayıcılarından birisi olarak biliniyor.

  • Chainlink, bu kapsamda ETH özelinde bir hizmet başlattı.

  • Chainlink'in hizmeti ile ETH staking getiri oranları daha net veri sunabilecek.
17:41
1 Haziran 2023

Kripto para sektörü, Bitcoin‘in (BTC) düşüşü ile yine tamamen kızıla boyansa da endüstrinin genelini geliştirecek adımlar gelmeye devam ediyor. Özellikle toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) için teknik gelişmeler bir hayli heyecan verici duruyor. ETH, son 7 gün içerisinde %3,4 yükseliş elde ederek aslında top 10 içerisinde en stabil ve yeşil duran ikinci kripto para olmayı da başardı. Chainlink (LINK) önderliğindeki bir adım ise ETH’nin fiyat sürdürülebilirliğini pozitif etkileyebilir.

Ethereum’a Chainlink Desteği: Güvenilir Veri

Chainlink ekibi tarafından bugün yayınlanan bir blog gönderisine göre, ETH staking karşılığında elde edilecek orantısal gelirin daha şeffaf bir hal almasına yönelik önemli bir adım atıldı. Chainlink, bu kapsamda Chainlink ETHStaking APR Feeds isimli hizmetini yürürlüğe soktu ve ETH stake edenlerin elde edeceği gelirin hesaplanması konusunda küresel bir işe imza attı. Chainlink, geleneksel finans sektöründe var olan SOFR ve LIBOR gibi alternatif getiri oranı hesaplama girişimlerine bir alternatif üretip kripto para sektörünü geliştirmeyi hedefliyor. Adı geçen referans oranları, kredi alanlar ve verenler arasındaki fiyat görüşmelerini iyileştirip finansal işlemlere daha fazla tahmin edilebilirlik imkanı sunuyorlar.

Peki Chainlink bunu Ethereum için tam olarak nasıl yapmayı planlıyor? Ethereum’un endüstri standardı haline gelen veri toplama platformu Data Feeds altyapısı, zaten DeFi ekosisteminin önemli bir kısmına hizmet veriyor. Protokol düzeyinde staking hizmeti artık sürdürülebilir gelir konusunda bir numara haline geldi ve küresel çaptaki ETH staking getiri oranlarının hesaplanması bu yüzden çok önemli. Chainlink, farklı DeFi platformlarındaki getiri oranlarını karşılaştırıp en doğru veriyi aktarmaya odaklanacak.

ETH Staking Getirisi İçin Önemli Adım

Chainlink aslında ETH Staking minvalindeki bu veri akışını nasıl sağlayacağını da şema olarak ortaya koyuyor. Burada Ethereum ağınn alınan veriler, veri salayıcılara, oradan Chainlink DON altyapısına, buradan referans kontrata ve son olarak kullanıcı kontratlarına aktarılacak. Bunun off-chain ve on-chain kısımları da ortaya konuluyor.

Chainlink bu hizmeti ile aslında Ethereum ağında validator olan kullanıcıların faydalanabileceği değiştirilemez ve güvenilir referans getiri oranları elde etmeyi planlıyor. Chainlink bu kapsamda herkesi ilgili altyapıyı kullanmaya ve test etmeye de davet ediyor.

Bu hizmet, aynı geleneksel finans sektöründe olduğu gibi ETH tabanlı merkeziyetsiz finans sektöründe de çok daha kolay bir kullanım ve veriye ulaşım sağlayacaktır. Roger Ver’in belirttiği gibi böyle bir seçenek ETH‘nin küresel kabule ulaşmasını daha da kolaylaştırabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar