Kanada Polisi Bitcoin Dolandırıcılığı Hakkında Vatandaşlarını Uyardı

07:05
22 Mart 2017
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kanada’da yerel polis görevlileri bölge vatandaşlarını dolandırıcı yatırım faaliyetleri hakkında uyardı.

Kanada’nın en kalabalık ikinci ve de en büyük eyaleti olan Ontario’ya bağlı Durham’da bölgesel polis birimi bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre bölge vatandaşlarının bitcoin’i de kapsayan parasal sahalarda çeşitli taleplerle karşılaştığı polise rapor edilmiş ve vatandaşlar bu yolla dolandırıcılara binlerce dolar para kaptırmış.

Polis açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bazı vatandaşlar, internet üzerinden iş başvuruları yapmalarının ve para kazancı vaat eden online reklamlara tıklamalarının ardından dolandırıcıların kendileriyle iletişime geçtiğini polis birimimize iletmiştir. Dolandırıcılar, mağdur durumdaki vatandaşlarımıza çekler göndermiş ve vatandaşlarımızdan çekleri tüm dünyada kullanılan bir sanal para olan bitcoin satın almada kullanmalarını istemiştir.”

Açıklama şu şekilde devam etti:

“Mağdur vatandaşlarımızın kendi paralarını bitcoin satın almada kullandıktan sonra orijinal çekler karşılıksız çıkmış veya elektronik transferler sonlandırılmıştır.”

Açıklamada bunun yanı sıra sanal para bitcoin’in Durham vatandaşlarını hedef alan gelir vergisi dolandırıcılığının bir parçası olarak kullanıldığı bilgisi veriliyor.

Toplamda kaç insanın dolandırıldığına dair kesin bilgilere yer verilmese de polis birimine göre Durham sakinleri dolandırıcılık vakası sonucunda “binlerce dolar” kayba uğradı. Polis birimi bunun yanı sıra vatandaşlara, dolandırıcılık vakalarına dair herhangi bir bilgiye ulaşmaları halinde kendileri ile iletişime geçmeleri tavsiyesinde bulundu.

Bitcoin ve altyapısını oluşturan blockchain, her ne kadar geleceğin finans dünyasına ve gündelik parasal alışkanlıklarımıza yön verecek olsa dahi kimliksiz ve merkezsiz doğası, bu tür dolandırıcılık vakalarında bitcoin’in olası kullanımına davetiye çıkarıyor.

Dolandırıcıların bu ve benzeri tuzaklarından kaçınmak için tüm okurlarımızı, karşılığında havadan kazanç vaat edilen ponzi şemaları da dahil tüm şüpheli faaliyetlerden uzak durmaya çağırıyor ve bitcoin alım-satımlarının üçüncü kişilerden değil, güvenilir bitcoin borsalarından yapılmasını öneriyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar