reklamı kapat
  • BTC  :  36.542,26 ₺
  • ETH  :  2.636,07 ₺
  • BCH  :  5.722,51 ₺
  • XRP  :  3,58 ₺
  • NGC  :  2,64 ₺
  • BTC 36.542,26
  • ETH 2.636,07
  • BCH 5.722,51

Japonya Yen’e Alternatif Olarak J-Coin’i Yürürlüğe Koymayı Düşünüyor

28 Eylül 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar
crowd

Japonya’daki bankalar yeni bir dijital para oluşturmayı düşünüyor. J-Coin adı verilen bu paranın alternatif bir ödeme seçeneği oluşturarak nakit parayı elimine etmesi tasarlanıyor. Bu haberin; J-Coin’nin, Tokyo’da yapılacak olan 2020 Olimpiyat oyunlarından önce finansal düzenleyicilerin teşvikiyle hazırlandığına ve finansal sistemi düzene sokmayı hedeflediğine işaret eden bir makaleyi referans aldığı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Japonya, %50.75’lik bitcoin pazar payına ulaşarak, bir kez daha en büyük bitcoin borsasına sahip olmuştu.

Ancak Japonya şu sıralar yüzde yetmişine nakit paraların hükmettiği bir ekonomi olarak işlev görüyor. Bu rakamın, dijital işlemlerin nakit para kullanımını sarstığı çoğu gelişmiş ülkenin sahip olduğu ortalamadan çok daha fazla olduğu ise yadsınamaz bir gerçek. Ayrıca nakit para kullanımlarının, finansal çevrede dijital paralardan çok daha fazla maliyet oluşturdukları biliniyor.

J-Coin ya da Yen

J-Coin’in, tedavüldeki para birimi Yen’in yerini alması yerine onunla birlikte işlev görmesi hedefleniyor. Ayrıca yeni para, tedavüldeki parayla bire bir oranında takas edilebilecek. Para için verilecek hizmetler de ücretsiz sunulacak. Nakit para temelli sistemelerde ise bir hizmet türü olan işlem takibinin çok daha karmaşık olduğu biliniyor.

J-Coin, sistemin altyapısını henüz net olmasa da, büyük bir ihtimalle gelecek yıllarda piyasaya sürülecek. Ayrıntıların henüz açıklanmamasına rağmen, yeni dijital parayla ilgili sistemin blockchain teknolojisine dayandırılabileceği kaydedildi. Ancak Japon Merkez Bankası’nın geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir bildiri, blockchain teknolojisinin henüz işlemleri idare edebilecek kadar olgunlaşmadığına işaret etti.

Japonya’nın kendisine ait bir kripto paraya sahip olmasıyla ilgili oldukça somut adımlar atmaya başlandığı görülüyor. Bu adımların, dünya genelindeki devletlerde görülen kendi tescilli kripto paralarını oluşturma çabalarına yönelik atıldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Kaynak: Cointelegraph

ETİKETLER
loading...