X


İran İstihbarat Bakanlığından Kripto Para Operasyonu: 9219 Hesap Bloke Edildi!

İran, ülkenin yasa dışı döviz komisyoncularının, gizli ve şüpheli döviz işlemlerinin ve kripto para birimleri ağının denetlenmesi amacıyla yaptığı operasyonda 9219 hesabı bloke etti.
13:30
17 Mayıs 2022
İran İstihbarat Bakanlığından Kripto Para Operasyonu: 9219 Hesap Bloke Edildi!
Okuma Süresi: 2 Dakika

İran, ülkenin yasa dışı döviz komisyoncularının, gizli ve şüpheli döviz işlemlerinin ve kripto para birimleri ağının denetlenmesi sırasında 545 döviz acentesine ait 9219 banka hesabını bloke etti.

İran, 9219 Banka Hesabını Bloke Etti

İran İstihbarat Bakanlığı Halkla İlişkiler ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada şüpheli döviz işlemlerinin ve kripto para ağının denetlenmesi sırasında 545 döviz acentesine ait 9219 banka hesabını tespit ettiğini daha sonrasında ise bu hesapların bloke edildiğini belirtti.

İran İstihbarat Bakanlığı Halkla İlişkiler ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bakanlığın izleme ve istihbarat müdahaleleri sonucunda, ülkenin yasa dışı döviz komisyoncularını, gizli ve şüpheli döviz işlemlerini ve kripto para birimleri ağını denetlerken, Merkez Bankası işbirliği ve yargı mercii emriyle 454 banka hesabı yasadışı döviz acenteleri tespit edilerek engellendi.

Bununla birlikte son dönemde yetkisiz döviz işlemleri ile başa çıkma planının uygulanmasıyla, ülkede bu unsurların cirosu 600 bin milyar riyalden fazla olan 9219 banka hesabı bloke edildi.

İstihbarat Bakanlığı Bu Tür Faaliyetleri Engellemeye Devam Edecek

İstihbarat Bakanlığı, yasadışı döviz faaliyetlerinin ve yasadışı para birimlerinin sürekli olarak izlenmesi gerektiğini belirtirken, İran’ın onurlu halkına, döviz piyasasındaki iltihap faillerinin izlenmesine ve bunlarla uğraşılmasına ek olarak, sömürülmesine izin verilmeyeceğini garanti ediyor. 

İstihbarat bakanlığı buna ek olarak, yasa dışı işlemlerden ve temel mal kaçakçılığını engellemeye yönelik adımlardan vazgeçmeyeceğini ve halkın geçimine ilişkin piyasaların sakinliğini ve istikrarını korumak için çaba sarf etmeye devam edeceğini bildirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar