reklamı kapat

IOTA Ve Volkswagen Ortaklık Mı Kuruyor?

12 Haziran 2018
 • İlayda Pekerİlayda Peker

Volkswagen Dijital Sorumlusu Johann Jungwirth, attığı son tweet’le IOTA ile ortak olarak çalışacaklarına yönelik sinyaller verdi.

Atılan bu tweet’in ışığında, IOTA ve Volkswagen (VW) arasında yeni bir proje başlayacağına kanıt olarak gösterilebilecek çok sayıda söylenti de gün yüzüne çıkmaya başladı. Bazı söylentilere göre IOTA, “Dijitalleşme ve İnovasyon İçin Avrupa İş Festivali” başlıklı CeBit18 etkinliğinde bu konuyla ilgili açıklamalar yapacak.

Bu hamleyle otomobillerin güncellemeleri anında alabilmeler imkan verecek bir sistem için VW ve IOTA’nın beraber çalışması bekleniyor. Uzmanlara göre otomobillerin ve diğer araçların geleceği dijitalleşiyor. Bu nedenle VW tüm araçlarında belirli güncellemelerin hemen uygulanabilmesi için ihtiyaç duydukları verileri anında almaları amacıyla Blockchain teknolojisinden faydalanmak istiyor. Bunun yanında şirket, büyüyen dijital dünyadan uzak kalmak da istemiyor. Tabi ki bu teknoloji sürücüsüz, kendi kendini sürebilen araçlar için de oldukça büyük bir etkiye sahip. VW bu konudaki amaçlarını şöyle sıralıyor:

 • Müşteriler ve yetkililer arasında şeffaf ve dijital güven oluşturmak.
 • Harici taraflara kanıt sunma becerisine sahip olmak.
 • Ürünü verimli şekilde almak.
 • Yüksek düzeydeki yazılım güncellemelerini kaydedebilmek.
 • Kurcalamaya karşı korumalı ve şeffaf istatistik kayıtları kolaylaştırabilmek.

Jungwirth ise konuyla ilgili şunları dile getiriyor:


Dağıtık defter teknolojileri, güvenilir işlemlerin geleceği açısından çok önemli. IOTA ise Tangle teknolojisi ile bir dağıtık defter teknolojisi lideri olma potansiyeline sahip.

Tüm bunlar IOTA için ne anlama geliyor?

VW Yalnızca 2016 yılında 10.3 milyon araç teslim ettiğini açıklamıştı. Eğer ortaklık gerçekleşirse VW’nin tüm araçları IOTA ekosistemine dahil olacak. Yani böyle bir ortaklığın etkilerinin çok büyük olmasını ve dolayısıyla IOTA’nın büyük artışlar yaşamasını beklemek çok da yanlış olmaz.

Eğer tüm söylenenler doğruysa CeBit18 etkinliğinden sonra bu konuda çok daha fazla bilgi sahibi olacağız. Konuyla ilgili resmi açıklamaları heyecanla bekliyoruz.

Kaynak: Cryptodaily

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER

 • ALPER
  12 ay önce

  hep spakilasyon hep pompa bunlara inanan varmı Volkswagen ve IOTA Ortaklık Sadece Spakilasyon

  1