İlginç Teori! Analist: Metcalfe Yasasına Göre Bitcoin’de Bu Seviyeler Kaçınılmaz!

Bitcoin (BTC) yeniden 20.000 doların üzerine çıkarken, önde gelen bir analist uzun vadeli fiyat hedefini açıkladı.
12:00
27 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) yeniden 20.000 doların üzerine çıkarken, önde gelen bir analist uzun vadeli fiyat hedefini açıkladı.

Metcalfe Yasası: Rayonel Verilere Dayalı ve Güvenilir..!

Popüler bir analist, uzun vadeli Bitcoin fiyatına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. İnsanların lider kripto para birimine akın etmeye devam edeceği varsayımını dikkate alan uzman, Bitcoin’in sekiz yıl içinde milyonlarca dolar değerinde olabileceğini düşünüyor. Yeni bir YouTube videosunda,  InvestAnswers isimli programın sunucusu 444.000 YouTube abonesi ile ilginç bir teori paylaştı. Analist, kullanıcı sayısı arttıkça bir ağın değerinin arttığını belirten Metcalfe Yasası’na dikkat çekti.  Analiste göre, Metcalfe Yasası’nı detaylı olarak incelememiz gerekiyor. Metcalfe Yasası, herhangi bir ağ içindeki bağlantı sayısının kullanıcı sayısının karesiyle doğru orantılı olduğunu ifade eder. Bitcoin, 21 milyon token ile sınırlandırıldığından, Metcalfe Yasası fiyatın katlanarak artabileceğini söylüyor.  Bu yasa, ağın daha fazla kullanıcı biriktirmesiyle ağ değerinin katlanarak arttığını savunuyor.

Bitcoin’in internet ve cep telefonu gibi benimsendiğini varsayarsak, InvestAnswers sunucusu en kötü senaryoda bile BTC’nin fiyatının 2030 yılına kadar inanılmaz seviyelere çıkacağını tahmin ediyor. Tamamen matematik ve rasyonel teroriler ile hesaplama yaptığını iddia eden stratejist,  Metcalfe Yasası gereğince Bitcoin‘in 2030 yılına kadar 3.4 milyon dolara ulaşmasını öngörüyor. Analiste göre, bu tamamen imkansız, saçma ve tuhaf görünebilir. Ancak, mevcut benimseme hızı, kurumsal yatırım ve ekonominin dijitalleşmesi nedeniyle bunun mümkün olduğunu ifade ediyor. Bitcoin, an itibariyle 20.190 dolardan işlem görüyor. Bitcoin, son 24 saatte yaklaşık %5 arttı. Analistin hesaplamaarına göre, Bitcoin’in on yıldan kısa bir süre içinde %17,125’in üzerinde artması gerekiyor.

Evdeki Hesap Çarşıya Uyacak mı?

ABD ekonomisi, son zamanlarda yüksek enflasyonla boğuşuyor. Federal Rezerv, enflasyonu frenlemek için şahin bir duruş sergiliyor. Fed, ekonomiyi istikrar kavuşturmak için faiz oranlarını artırıyor. Ayrıca, pandemi sırasında balonlaşan bilançoları kontrol etmek için niceliksel sıkılaştırmaya girişiyor.

Ağustos ayı tüketici fiyat verilerinin enflasyonun beklenenden daha kötü olduğunu göstermesinin ardından Fed, faiz oranlarını 75 baz puan daha artırdı. Uzmanlar, 2022’nin sonundan önce 100 baz puanlık bir mega artışın da muhtemel olduğuna inanıyor. Özellikle kripto para piyasası ve hisse senetleri faiz artırımlrı nedeniyle büyük darbe aldı. Makroekonomik durumun kötüye gitmesi, Bitcoin‘deki (BTC) düşüşün derinleşeceği anlamına geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar