X


Google Reklamlarına Dikkat! Kripto Dolandırıcıları Taktik Geliştiriyor!

Kısa sürede 500.000 dolarlık dolandırıcılık yapıldı!
19:35
4 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Her geçen gün farklı yöntemler geliştiriliyor ve kripto para dolandırıcıları hedefleri için yoğun mesai harcıyor. Check Point Research (CPR) raporuna göre dolandırıcılar Google reklamları da aktif şekilde kullanıyor. Cüzdan sitelerine benzer internet adresleri alan dolandırıcılar sıralamada birinci görünerek güvenirlik kazanıyor.

Google Reklamlara Dikkat

Bir Check Point Research (CPR) raporuna göre, kripto cüzdanları MetaMask ve Phantom‘un yanı sıra PancakeSwap kullanıcıları bu yöntemler ciddi zarara uğratıldı. CPR, son birkaç gün içinde yüzlerce kripto cüzdan kullanıcısının bilindik cüzdan uygulamalarını indirdikten sonra veya PancakeSwap kullanmaya çalışırken dolandırıldığını açıkladı.

Google arama sonuçlarında reklam içerikleri birinci sırada çıkıyor. Eğer yeterince dikkatli olmazsanız reklam içeriğini resmi internet adresi zannederek siz de dolandırılabilirsiniz. Kısa sürede 500 bin dolarlık vurgun yapan dolandırıcılar farklı yöntemlerle reklam yayınlamaya devam ediyor. Google zaten bu tarz olayları engellemek için uzun süredir reklamları haklı olarak kısıtlıyordu. Fakat dolandırıcılar her seferinde koyulan kısıtları aşmanın bir yolunu buluyor.

Dolandırılmamak İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle Google reklamların dolandırıcılar tarafından istismar edileceğinin farkında olmalısınız. Eğer MetaMask veya PancakeSwap ile bir işiniz varsa resmi internet sitesini manuel yazarak giriş yapın. Bir harf hatası bile sizi aynı markanın sahte versiyonuna atabilir. Bu yüzden kritik işlemleri uykulu, dalgın olduğunuz dönemlerde yapmamaya dikkat edin.

Dolandırıcılar ilgi çekebilmek için farklı yöntemler deneyebiliyor. Örneğin PancakeSwap falanca token için %10 alım bonusu verecek. Bu yöntemler dolandırıcıların hayal gücüne kalmış, siz eğer bu tarz reklamlar üzerinden sistemlere erişmeye çalışırsanız dolandırılma ihtimaliniz artar. Bilgisayar veya telefonunuzda phishing, internet güvenlik protokolleri olan güvenlik araçları kullanın. Sahte siteler düzenli olarak bu uygulamalara raporlandığı için aldatılma riskiniz de azalacaktır.

Ayrıca bilgisayarınıza herhangi bir uygulama kurmadan önce ürünü indirdiğiniz yeri teyit edin. Çalıştırdığınız uygulama bir rat veya keylogger da olabilir. Bu durumda sadece kripto paralarınızı değil aynı zamanda banka hesaplarınızı da kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Eğer içerik üretiyor ve uygulama tanıtımları yapıyorsanız dolandırıcıların sizi direkt hedefe koyduğunu, sahte sponsorluk anlaşmalarıyla sizinle irtibat kuracaklarını unutmayın.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar