Reklam

Gizlilik Altcoin’inde 2021’den Beri Görülen En Yüksek Seviye!

Kripto para analitik şirketi Santiment, gizlilik odaklı altcoin Monero'nun (XMR) duyarlılıkta büyük bir artış görerek yatırımcıların radarına girdiğini bildirdi.
14:05
6 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para analitik şirketi Santiment, en büyük gizlilik odaklı kripto para Monero‘nun (XMR) yatırımcılar arasında yüksek ilgi bölgesine dönmeye başladığını ve yeni bir oldukça önemli dönüm noktasına ulaştığını bildirdi.

2021’den Beri Görülen En Yüksek Seviye

Monero’yu çevreleyen duyarlılık artarken, altcoin‘in fiyatı Haziran ayının ortasından beri yüzde 40’dan fazla yükseldi. Kripto para analitik şirketi Santiment ekibi tarafından bugün atılan bir tweet’te, Monero’nun radarı altına girdiği ve Haziran ortasından beri değerini yaklaşık yüzde 41 artırdığı belirtildi. Gerçekten de XMR, Haziran ayının ortasında 102,05 dolardan işlem görürken CoinMarketCap’in sağladığı verilere göre yazım sırasında 160,63 dolardan alınıp satılıyor. Analitik şirketine göre Monero, piyasa duyarlılığında 2021’den beri görülen en yüksek duyarlılık artışını kaydetmiş durumda.

Monero şu anda 2.91 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük 28’nci kripto para. Kripto para, 7 Mayıs 2021’de ulaştığı 517,62 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. XMR, o tarihten beri değerinin yüzde 68,93’ünü kaybetti.

Monero Nedir?

Kimisine göre, kripto para sektörünün en önemli maddelerinden biri gizlilik. Bitcoin, Ethereum gibi en büyük kripto paraların yarattığı etki, insanların kafasında yer edinirken, kullanıcılar bir diğer yandan işlemlerinin şeffaflığını da sorguluyor. Şeffaf olmak istemeyenler gizlilik odaklı kripto paralara yöneliyor ve bu konuda ihtiyaçlarını Monero ile karşılıyorlar.

Monero, özel ve sansüre dayanıklı işlemlere odaklanan lider bir kripto paradır. En büyük kripto para Bitcoin ve diğer birçok kripto paranın şeffaf bir Blockchain‘i bulunmaktadır. Bu kripto paralardaki işlemler, dünyadaki herhangi biri tarafından doğrulanabilir veya izlenebilir. Bu, bu işlemlerin gönderen ve alan adreslerinin potansiyel olarak gerçek dünya kimlikleriyle bağlantılı olabileceği anlamına geliyor. Monero ise tüm bu Blockchain’lerden farklı olarak kullanıcılarının anonimliğini sağlamak için çeşitli gizliliği artıran teknolojiler kullanarak öne çıkıyor.

Seçici şeffaf alternatiflerin (örneğin Zcash) aksine, Monero her kullanıcının varsayılan olarak anonim olduğu tek kripto paradır. Gönderici, alıcı ve her bir işlemin miktarı, üç önemli teknolojinin kullanımıyla gizlenir: Stealth Addresses, Ring Signatures ve RingCT. Blockchain’e kaydedilen her işlem özel olduğu için Monero’daki hareketler izlenemez ve takip edilemez. Bu onu gerçek, değiştirilebilir bir para birimi yapmaktadır. Monero’yu kabul eden kişilerin kara listeye alınmış kripto paralar hakkında endişelenmesine de gerek yoktur.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar