Reklam

Ethereum’un Kurucusuna Göre Bu Teknolojideki Altcoin Projeleri için Başarı Kaçınılmaz

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, bugün BUIDL Asia ve EthSeoul öncesinde kapalı bir basın toplantısında Ethereum ağının uzun vadeli geleceğine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
15:06
6 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

En büyük altcoin Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, ZK-Rollup’ların Ethereum’un en iyi Layer 2 ölçeklendirme silahı olacağı görüşünü yineledi ve kuantum hesaplamasının gelecekte protokol için önemli bir konu olacağının altını çizdi. Öte yandan Buterin, Ethereum’un geleceği konusunda oldukça iyimser ancak gelecekte büyük zorluklarla karşılaşılabileceği görüşünü savunuyor.

Ethereum’un Geleceği

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, bugün BUIDL Asia ve EthSeoul öncesinde kapalı bir basın toplantısında protokolün uzun vadeli geleceğine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu ve ölçeklendirme teknolojisine, kuantum hesaplamaya ve Ethereum ağının karşılaştığı önemli engelleri işaret etti.

Buterin, uygulamaların yakında açık bir pazarda faydalarını kanıtlamaları gerekeceğini savunarak, önümüzdeki on yılın Blockchain teknolojisi için çok önemli olacağını söyledi:

Bence önümüzdeki 10 yıl, kriptonun gelecekte faydalı olma vaatlerine dayanmayan ama aslında faydalı olan bir şeye dönüşmesi gerektiği bir dönem olacak. Çünkü teoride pek çok uygulama umut verici, ancak bugün ölçeklendirme sorunları nedeniyle tamamen uygulanabilir değiller.

Optimistic Rollup ve ZK-Rollup

Ethereum’un karşı karşıya olduğu ölçeklendirme sorunları hakkında ayrıntılı bilgi sağlayan Buterin, sıfır bilgi kanıtına dayalı ZK-Rollup‘ların daha hileli de olsa teknoloji olarak Optimistic Rollup‘lardan üstün olduğu konusundaki görüşünü yineleyerek, gelecek Layer 2 rollup çözümleri dalgasına yönelik coşkusunu dile getirdi:

Uzun vadede, ZK-Rollup’ları sonunda Optimistic Rollup’larını yenecek çünkü yedi günlük bir geri çekilme süresine ihtiyaç duymamak gibi temel bir avantajlara sahipler. ZK, inşa edilmesi zor bir teknolojidir. Pek çok zorluk var ve Optimistic Rollup teknolojisi daha olgunlaşmış durumda.

Buterin, günümüzün Optimistic Rollup projelerinden bazılarının başarılı olacağından hâlâ emin olduğunu, ancak bazı projelerin gelecekte bir dönüm noktası oluşturmasını beklediğini açıkladı:

Harika olacaklar. Ama eninde sonunda bir noktada tamamen ZK’ya geçmelerini bekliyorum.

Tamamlanmış Bir Ethereum

Buterin ayrıca, Paris’teki EthCC’de yaptığı son değerlendirmelerden sonra The Merge‘nin ardından Ethereum’un yüzde 55 tamamlanmış olacağını açıkladıktan sonra, “tam” bir Ethereum’un derin gelecekte nasıl bir işlem ücreti alacağı hakkında yorumda bulunarak şunları söyledi:

Bildiğiniz gibi The Merge, The Surge, The Purge, The Verge ve The Splurge gibi büyük gelişmelerde sonra Ethereum temelde protokolünün artık değişmesi gerekmeyen bir noktada olacak. Layer 2’de her şey yapılabilir.

Buterin, Ethereum’un uzak bir gelecekte kuantum hesaplamasındaki gelişmeleri hesaba katması gerekeceği konusunda uyarıda bulunarak, “Kuantum güvenliği için bir noktada güncelleme yapmalıyız.” dedi ve potansiyel saldırılara karşı dirençli olacak yeni kriptografi biçimlerine geçiş yapmayı düşündüğünü ekledi.

Kripto para eleştirmenleri sık sık kuantum hesaplamanın Blockchain’leri öldürebileceğini savunuyor, ancak Buterin kripto para geliştiricilerinin bu konuda değişiklik yapmalarının biraz zaman alacağını söyleyerek şunları kaydetti:

Bu sorun üzerinde çalışmaya devam eden ve daha iyi algoritmalar yapan yapay zeka araştırmacılarıyla sürekli olarak çok yakın temas halindeyiz ama bu çok uzak bir gelecekte, bundan 10, 20 veya 30 yıl sonra olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar