X


Fiyatlardaki Düşüş BTC Madencilerini Nasıl Etkiledi?

Piyasadaki son düşüş Bitcoin ağındaki hash oranını da büyük ölçüde düşürdü.
08:00
27 Kasım 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto paraların yaşadığı son düşüş piyasa unsurları arasındaki birçok dengenin değişmesine neden oldu. Dünyadaki üçüncü büyük madencilik havuzunun verilerine göre madenciler de bu durumdan nasibini aldı. Kasım’ın ortasından itibaren 600 bin ila 800 bin kadar Bitcoin madencisi faaliyetlerine son verdi. Fiyatlardaki düşüş ve ağdaki hash oranlarının azalması bu gelişmenin nedenleri olarak gösterilebilir.

F2pool’un kurucusu Mao Shixing CoinDesk ile gerçekleştirdiği bir röportajda piyasanın güncel durumuna ilişkin yorumlarda bulundu. Firmasının ağdaki toplam hash oranını ve eski madencilik makinelerinin ortalama gücünü dikkate alarak hareket ettiğini ifade eden Shixing kâr etmekte güçlük çektiklerini bildiriyor.

Blockchain.info’dan alınan verilere göre Bitcoin ağındaki tüm hash oranı 10 Kasım’dan 24 Kasım tarihine dek oldukça önemli bir oranda geriledi. Bu verilere göre 10 Kasımda saniyede 47 milyon tera hash civarında seyreden hash oranı 24 Kasımda 41 milyon tera hash’e kadar düştü. Bu veriler Bitcoin ağındaki hash oranında yaklaşık %13 oranında bir düşüş yaşandığı anlamına geliyor.

Mao çoğu madencilerin işlemlerini teknik sebeplerden dolayı durdurmuş olabileceğini ifade etti. Mao’nun bahsettiği bu kişiler Bitmain tarafından üretilen popüler cihaz Antminer T9+ ya da Canaan Creative’in piyasaya sürdüğü AvalonMiner 741 gibi eski modelleri kullanan madencilere karşılık geliyor. Saniyede ortalama 10 tera hash güce sahip olduğu görülen bu madenciler F2pool’un madencilik gelir indeksine göre şu sıralar kâr elde etmek yerine para kaybediyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar