Fidyecilerin Yeni Gözdesi Bitcoin

07:00
28 Mayıs 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde bir kadın, kayıp köpeğini bulduktan sonra bir dolandırıcı tarafından arandı. Sahtekar, 600 dolarlık Bitcoin karşılığında kadını kayıp köpeğine kavuşturabileceğini iddia etti.

Patrica Howell isimli kadın geçtiğimiz hafta sonu basset hound cinsi köpeğini kaybetti. Howell hızlı bir şekilde forumlara ve yerel hayvan topluluklarına haber verdi. Köpeğin bir fotoğrafını eklediği ilanda cep telefonu numarasını paylaşarak köpeği görenlerin acilen numarayı aramasını talep etti. Birkaç gün sonra telefonuna gelen mesajda Howell’dan köpeği için 600 dolarlık Bitcoin istendi. Teklifin kabul edilmemesi halinde köpeğin başkasına satılacağı veya öldürüleceği yazıyordu. Ayrıca polise gitmemesi gerektiği, çünkü mesajın takip cihazını devre dışı bırakacak şekilde yollandığı belirtiliyordu.

Dolandırıcı için buraya kadar her şey yolunda ilerliyordu. Ancak bir sorun vardı: Patrica köpeğini çoktan bulmuştu. Telefon numarasının kayıp ilanından alındığı belliydi. Son zamanlarda bu tip dolandırıcılık ihbarlarının arttığını duyan Patrica hemen polise başvurdu.

Aynı bölgede oturan başka bir köpek sahibinin de başına aynı olayın geldiğini belirten yetkililer son dönemlerde bu tip dolandırıcılıkların çok yaygınlaştığını kaydetti. Yaklaşık 2000 dolar karşılığı Bitcoin talep edilen başka bir kayıp köpek sahibine, parayı vermediği takdirde köpeğinin öleceği iletilmişti. Ancak tıpkı bu örnekteki gibi, mesaj iletildiğinde sahibi köpeğine çoktan kavuşmuştu.

Dolandırıcılar evcil hayvan sahiplerinden koparabildiğini koparma alma peşinde. Bunu Bitcoin’le yapmak istemelerinin nedeni ise talep ettikleri fidyeyi fiziksel olarak alamayacak olmaları. Ayrıca işlemin geri alınamıyor olmasına ve anonimlik konusuna fazlaca güveniyorlar. Howell’in bu olay karşısındaki yorumu:

Bence para kazanmak için daha iyi bir yol bulabilirler. Bu şekilde zalimce insanların duygularıyla oynuyorlar.

Yine bu hafta yaşanan başka bir fidye olayında da Bitcoin talep edilmişti. Güney Afrika’da 13 yaşında bir çocuk fidye talebiyle kaçırılmıştı. 120 bin dolar değerinde Bitcoin talep eden üç dolandırıcıya henüz istedikleri para ödenmedi ve çocuk bulunamadı. Yetkililer bu konuda çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar