Eyvah! ABD’li Yatırım Şirketinden Ürküten DOGE, SHIB, LUNC ve FTX Tahmini: 2023’te Hazır Olun!

Bitcoin (BTC) ve altcoin yatırımcıları 2023'ün farklı geçeceğini düşünürken, ABD'li yatırım şirketi Motley Fool analistlerinden Sean Williams endişe veren açıklamalar yaptı.
16:10
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) ve altcoin yatırımcıları 2023’ün farklı geçeceğini düşünürken, ABD’li yatırım şirketi Motley Fool analistlerinden Sean Williams endişe veren açıklamalar yaptı.

SHIB ve LUNC: İmkansız!

Analsite göre, yeni yılda ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken ilk kripto para birimi, tartışmasız 2021’de odak noktası olan Shiba Inu. 1 Ocak 2021’de piyasaya sürülen SHIB, 27 Ekim’e kadar %121.000.000’den fazla artış kaydetti. Başka bir deyişle, 2021 başladığı anda Shiba Inu’ya 1 dolar yatırım yaptıysanız, 10 aydan kısa bir süre sonra milyoner olurdunuz. Ancak 2022’de SHIB, bekleneni veremedi. Yıl boyunca bazı noktalarda SHIB, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,00008841 dolardan %90’dan fazla değer kaybetti. Analiste göre, SHIB 2023’te de yerinde sayacak. Mevcut ortamda en fazla risk teşkil eden kripto paralar meme coin’ler. Cryptwerk’ten alınan verilere göre, SHIB’i kabul eden işletmelerin sayısı 600. Bu benimseme açısından yetersiz.  Shibarium’un kamuya açık alan testi, 2022’de gerçekleştirilemedi. Bu durum da belirsizliğini korurken veriler SHIB gibi aya çıkan coin’lerin aynı başarıyı bir kez daha sergileyemediğini ortaya koyuyor.

Analistin listesindeki ikinci altcoin ise Terra Classic (LUNC).  Terra krizine dikkat çeken uzman, yeniden diriliş projesinin ve topluluğun yol haritasının başarısız olacağını iddia ediyor.  TerraClassic topluluğu, LUNC’u listeleyen borsalardan yakım mekanizmasını hayata geçirmelerini istedi. Başta Binance olmak üzere bazı platformlar yakımlar gerçekleştiriyor. Uzman,  6,9 trilyona yakın token arzına dikkat çekerek, mevcut yakımların işe yaramayacağını iddia ediyor.Daha büyük sorun, TerraClassicUSD’nin dolara sabitlenmemiş olması ve Terra Classic’in artık herhangi bir amaca hizmet etmemesi. Artık tüm blockchain çalışmaları yeni Terra etrafında dönerken, Terra Classic ve TerraClassicUSD’nin değerlerini destekleyecek hiçbir şey yok.

FTT ve DOGE: Geçmiş, Her Şeyi Anlatıyor!

Analiste göre, yeni yılda  kaçınılması gereken dördüncü altcoin, FTX kripto borsasının yerel token’ı olan FTX Token (FTT). FTX, 11 Kasım 2022’de resmi olarak iflas başvurusunda bulundu. FTX’in çöküşünü çevreleyen ayrıntılar hâlâ bir araya getiriliyor. Raporlar, ciddi yolsuzlukların yapıldığını ve müşteri fonlarının FTX’in kardeş şirketi olan Alameda Research tarafından yatırım için kullanılmış olduğunu ortaya koyuyor. FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in kaderi de belirsizliğini korurken, FTX Token değer kaybetmeye devam edecek.

Küresel ekonomi hala risk teşkil ediyor. Bu süreçte, ne Shiba Inu ne de Dogecoin somut kullanım alanlarına sahip değil. Güçlü sosyal medya dinamiklerine sahip olsalar da, makro ortamın altında ezilebilirler. Ek olarak, tarih, kısa bir süre içinde fırlayan coin’lere karşı inanılmaz derecede acımasız davrandı. Kısa sürede %20.000 veya daha fazla artış kaydeden altcoin’ler %93 ile %99 arasında çakıldı. Sonuç olarak, SHIB ve DOGE 2023’te değerlerinin %50’sini veya daha fazlasını kaybedecek gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar