reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ethereum (ETH) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:30
20 Mayıs 2019

Ethereum sonunda hareketini patlamasını yaptı. Haftaya 186$ seviyesinden başlayan Ethereum, hafta kapanışını 259$ seviyesinden yaparak %39 değer kazandı. Bu fiyat hareketi ile üstün bir performans sergileyen Ethereum, bu hafta Bitcoin’den çok daha iyi performans sergileyerek yatırımcısını oldukça memnun etti.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ethereum’un uzun vade grafiğinde; L2 (192$) seviyesinin bu hafta yukarı kırılmasıyla sert hareketin başladığını ve önceki hafta belirttiğim yükselen üçgen formasyonunun çalıştığını görüyoruz. Öyle ki bu sert hareket, ETH fiyatını bir sonraki direnç seviyesi olan L3 (251$) bandına kadar hızlıca taşımış. L3 (251$) seviyesi hafta boyunca 4 defa test edilmesine rağmen yukarı kırılamamış.

Grafiğin kısa vade görünümünde; 190$ seviyesi yukarı kırıldıktan sonra hareketin ne kadar seri bir şekilde oluştuğu görülüyor. 250$ hedefine geldikten sonra ise fiyat hareketinin flama formasyonu görünümüne doğru evrildiğini söyleyebiliriz.

ETH/BTC grafiğinde ise bir önceki dip seviyesinden kalkışın ne kadar sert olduğunu görüyoruz. Bu ivmeli hareket ETH/BTC’yi D1 düşen trendine kadar taşımış. Her ne kadar D1 yukarı kırılmış gibi görünse de hafta ortasında itibaren başlayan düzeltme, ETH’BTC fiyatını yeniden D1’in aşağısına taşımış. Yatay banda geldiğimizde ise 27400Sat, 29900Sat ve 4 numaralı 33670Sat seviyelerinin ayrı ayrı test edildiğini söyleyebiliriz. 33670Sat seviyesi test edildikten sonra düzeltme hareketinin başladığı görülüyor.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ethereum bu hafta yükselişe geçerek zincirlerini kırdı ve yatırımcısının ciddi kar etmesini sağladı. Dolar bazındaki bu değer artışına Bitcoin’in de ciddi etkisi olsa da asıl gelişme ETH/BTC tarafında oldu. ETH/BTC tarafındaki dipten kalkış ETH fiyatını adeta uçuşa geçirdi. Peki teknik olarak hangi gelişmeler yaşandı ve bizi neler bekliyor?

Geçtiğimiz hafta L2 (192$) seviyesinin öneminden bahsetmiştim. Bu seviyenin ETH fiyatını baskıladığını, hacim artışı ile birlikte yukarı kırılması halinde yukarı hareketin başlayacağını belirtmiştim. Ayrıca yükselen üçgen formasyonunun çalışabilmesi için de L2 (192$) seviyesinin yukarı kırılmı gerekiyordu. Bu hafta hem BTC’nin yukarı hareketi, hem de ETH’nin Bitcoin karşısındaki değer kazancı, ETH/USD fiyatının L2 (192$) seviyesini kırmasını sağladı ve L3 (251$) seviyesine hızlı bir şekilde ulaşıldı. Mevcut durum için L3 (251$) seviyesi henüz yukarı kılmış değil. Bu seviyenin üzerine geçiş yapılamazsa 210$ seviyelerine doğru düzeltmenin devam edebileceğini değerlendiriyorum. L3 (251$) seviyesi üzerinde ise yükselen üçgen formasyonunun hedefi olan 330$ seviyeleri hedefimiz olacaktır.

ETH/BTC paritesinde fiyatın D1 trendine doğru hızlıca hareket etmesi oldukça olumlu bir tablo çizdi. Mevcut durumda ise flama formasyonu şeklinde bir düzeltmenin devam ettiğini söyleyebiliriz. Alım iştahı bu şekilde devam ederse önümüzdeki hafta içerisinde D1 trendinin yukarı kırılacağını değerlendiriyorum. Eğer kırılım gerçekleşirse, 5 numaralı 41670Sat seviyesi yeni hedefimiz olacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 20.05.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.