reklamı kapat

Ethereum Teknik Analiz

00:05
16 Ekim 2017
 • Barış B.Barış B.

Merhabalar, Ethereum teknik analizi ile karşınızdayım. Lütfen yapmış olduğum bu analizi yatırım tavsiyesi olarak değerlendirmeyiniz. Yapmış olduğum bu analiz bir eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 15.10.2017)

Aşağıdaki grafik günlük bazlı bir tablodur. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

Ethereum’ un genel görüntüsüne değinecek olursak yükseliş trendinin devam ettiğini görüyoruz. L1’den L6’ ya kadar çizmiş olduğum trendlerin oluşturduğu kanallar bu yükselişin trendinin nasıl devam ettiği ile ilgili öngörü oluşturmamıza yardımcı olmaktadır. Bu trendler bozulmadığı sürece orta ve uzun vade için umut vadettiğini söylemek uygun olacaktır.

Grafikte de görüldüğü üzere Mayıs ayı ortasında başlayan hızlı yükseliş Haziran ayı ortasında sert bir düzeltme hareketi (kar realizasyonu) ile son bulmuştur. Aynı şekilde Ağustos ayı başında başlayan yükseliş hareketi ise Eylül ayı başında sert bir düzeltme hareketine maruz kalmış ve Eylül ayı ortasında L1 trendinde düzeltme tamamlanmış gibi görünüyor. Dikkat edecek olursanız Ethereum Eylül ayı ortasından günümüze kadar L1-L2 kanalında hareketini sürdürmüş, güzel bir toparlanma örneği sergilemiştir.

Ethereum’ a şöyle bir genel baktıktan sonra birazda yakın zamana gelelim ve ayrıntılara odaklanalım.(Şeytan ayrıntılarda gizlidir J .)

Değerli arkadaşlarım, son 3 güne dikkatinizi çekmek istiyorum. Ethereum 2 gün önce güzel bir hacimle hem FIBO 0.5(332$) direncini hem de L2 trendini yukarı kırmış. Bunun devamı olarak dün de L2 trendi üzerinde tutunmak için zorlamış nitekim dünde tam L2 trendi üzerinde kapanışı yapmış. Buraya kadar her şey çok olumlu fakat son bara bakarsak Ethereum L2 direncinde tutunmayı bırakın FIBO 0.5 desteğini tekrar aşağı kırmış.

Bu bilgiler ışığında olasılıklar neler olabilir bir göz atalım:

Ethereum bu seviyelerden yukarı doğru toparlar ve tekrar FIBO 0.5 ve L2 trendinin üzerine atarsa ilk olarak FIBO 0.618 (363$) (FIBO 0.618 diğer FIBO dirençlerine/desteklerine göre daha güçlüdür.) direncini hedefleriz tabi sonrasında L3 trendi ve FIBO 0.786 seviyesi (410$ civarı) hedefimiz olacaktır.

Peki olumsuz piyasada neler olabilir ona bir bakalım. Şu anda L2 trendinden geri döndük ve FIBO 0.5 desteğini aşağı kırdık (RSI indikatörünün de yönü aşağı çevirmesi olumsuz duruşu destekliyor.). Bu bölgede düşüşler devam ederse aşağıda ilk desteğimiz FIBO 0.382(301$) desteği olacaktır. FIBO 0.382 desteğinin aşağı kırılması durumunda artık L1 trend desteği gündeme gelir. Bir müddet L1-L2 kanalında hareketin devamı beklenebilir. L1 trendi aşağı kırılırsa yeni bir kanal oluşur (L1-L2 kanalı genişliğine) FIBO 0 seviyesi son kaledir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

 • oktay811
  2 sene önce

  Bu yazılar çok değerli aslında. Analiz yapıp tahminde bulunmak. Birde benim gibi piyasa terimlerinden hiç anlamayanlar var onun için acaba direk sadede gelseniz. Mesela “etheryum fiyatlaarı artacak” diye yazsanız detayları okumak isteyen yine okusun :D:D:D

  8
  • Barış B.
   redart
   2 sene önce

   Oktay Bey iyi günler öncelikle. Teknik analiz bir çok arkadaşımızın vakıf olmadığı bir konu haklısınız. Fakat teknik analiz yapıp hedef fiyat vererek al veya sat tavsiyesinde bulunmamız uygun olmaz. Bazı teknik hususlara dikkat çekilerek yatırımcı arkadaşlara farklı bir bakış açısı kazandırmak amacımız. Bol ve bereketli kazançlar dilerim.

   7