Ethereum Kurucusu: Bu Altcoin Her Şeyi Berbat Etti!

Kripto para endüstrisinin emekleri bu altcoin sebebiyle heba oldu. Terra yıkımı aynı zamanda iyi de bir örnekti, Vitalik Buterin'in görüşleri.
19:30
2 Ekim 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para camiasında Nakamoto’dan sonra en popüler isim Vitalik Buterin’dir. Önemli açıklamalarda bulundu. Vitalik o kadar popülerdir ki, SHIB dahil popüler neredeyse tüm meme tokenler isimlerini duyurabilmek için toplam arzlarının yarısını veya daha azının onun cüzdanına gönderir. Genç yaşına rağmen yaptığı şeyler onu kripto para endüstrisinin en önemli isimlerinden biri haline getirdi.

Vitalik Buterin Terra (LUNA) Yorumu

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, bu yıl çöken Terra’nın etkilerini farklı bir pencereden değerlendirdi. Terra’nın çöküşünün ardından kriptonun ademi merkeziyetçiliğine büyük bir darbe indirdiğini söyledi. The New York Times ile yaptığı röportajda Vitalik Buterin, 2014 yılında feshedilmiş dijital varlık borsası Mt. Gox’un destansı çöküşünden bu yana kripto alanındaki ademi merkeziyetçiliğin doğru yönde ilerlediğini söyledi.

Buterin’e göre merkezi platformların taşıdığı risk, güvene dayalı olmayan ademi merkeziyetçi yapıları daha popüler hale getirdi. Elbette mayıs ayında Terra çökene kadar. O günlerde Terra olayının etkilenin uzun süre devam edeceğinden bahsetmiştik. Regülasyon tarafı, merkezi olmayan yapılara etkileri, kripto hedge fonlara verdiği zarar ve çok daha fazla yönden Terra çöküşünün etkilerini müşahede ettik.

Bu Altcoinin İflas Edeceği Belliydi

The New York Times ile yaptığı röportajda Terra’nın merkeziyetsizlik söylemine verdiği zararı ele alan Buterin şunları söyledi;

“Merkezi olmayan yapılar aracı riskini azalttı. İşleri iyileştirdi. Ancak mükemmel değillerdir ve Terra LUNA çöküşü büyük bir tecrübe oldu. Terra’nın çöküşü ilginçti çünkü bence iki nedenin bir kombinasyonu vardı. Bunlardan biri, Terra LUNA’nın arkasındaki mekanizmanın temelde kötü bir ekonomi olduğuydu”.

Vitalik Buterin yapının merkeziyetsizliğine rağmen ekibin perde arkasında çok fazla kontrole sahip olduğunu söylüyor. Buterin, Terra’nın algoritmik stablecoin’i olan UST’yi destekleme çabaları için biriktirdiği Bitcoin’lere dikkat çekiyor.

“Kimse Terra ekibinin Bitcoin veya varlıkla ne yaptığını bilmiyor. Ve bir sürü söz verdiler. Ve bakın, piyasayı manipüle etmek, kripto paralarını değerli hale getirmek için çok fazla çaba harcadırlar. Ama sonunda başarısız oldu, değil mi? Dolayısıyla bu hikayenin öğretici olduğunu düşünüyorum çünkü bu olay bize bir dereceye kadar ademi merkeziyetçiliğin tek başına her sorunu çözmediğini gösteriyor”.

Terra ekibinin arka planda ne yaptığından bağımsız olarak blockchain şeffaftır ve bazıları Terra çöküşünü önceden tahmin etti. Buterin, blockchain’in şeffaf yapısının bazı kişilerin kripto varlığının ölümünü tahmin etmesine izin verdiğini vurguluyor.

“Çünkü algoritma kötüyse, muhtemelen bozulacaktır. Ancak aynı zamanda, birçok insanın neler olup bittiğini önceden görebildiği ekosistemin merkezi olmayan ve güvenilmez kısmı arasındaki farkı gösteriyor. Birçok insan bu şeffaflık sayesinde önceden uyarılabildi”.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar