‘Ethereum Katili’ Olarak Gösterilen Altcoin’e Ulaşılamıyor! Neler Oluyor?

Popüler altcoin projesi, bu yıl yaşanan birden fazla kesinti ile durma noktasına gelirken yeni bir kesintiyle karşı karşıya.
08:47
1 Ekim 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Solana‘dan (SOL) gelen bilgilere göre, yanlış yapılandırılan bir düğüm (node) ağdaki işlemlerin işlenmesinin durmasına ve ağın çevrimdışı kalarak kullanılamaz hale gelmesine neden oldu. Ocak ayından bu yana yaşanan birden fazla ağ kesintisi ile sürekli olarak gündeme gelen Solanan Blockchain’i için bu kesinti yıl içerisinde kaydedilen dördüncü büyük kesinti oldu. Solana Blockchain’indeki bu son kesinti, geçen yılın Eylül ayında yaşanan yaklaşık 18 saatlik kesintiden yaklaşık bir yıl sonra yaşanmış oldu.

Solana Ağı Neden Durdu?

Solana Vakfı, bugün TSİ 03.45’de yaptığı duyuruda “Solana ağı bir kesintiyle karşı karşıya ve işlemleri gerçekleştirmiyor. Ekosistemdeki geliştiriciler, sorunu tespit etmek ve ağı yeniden başlatmak için çalışıyor. Daha fazla bilgi verilecek.” ağdaki kesintiyi doğruladı ve sorunun çözülmesi için çalışmaların başladığını belirtti. Ardından, TSİ 04.37’de yaptığı yeni bir duyuruda doğrulayıcıların (validator) yeniden başlatma yapmaları konusunda talimatların yer aldığı bir bağlantı paylaşıldı. Kesintinin bir sonucu olarak Solana ağının yerel varlığı SOL’un fiyatı son 24 saatte yüzde 6’nın üzerinde düştü.

Stakewiz.com’un ardındaki bir Solana doğrulayıcısı soruna ilişkin olarak Twitter hesabından değerlendirmede bulundu ve “Yanlış yapılandırılmış bir düğümün ağda kurtarılamaz bir bölümün ortaya çıkmasına neden olduğu görülüyor. Bir doğrulayıcı ve yinelenen bir doğrulayıcı örneği söz konusu. Yani bir blok üretme sırası kendilerine geldiğinde, aynı yuva için her örnekten birer tane ürettiler, bu yüzden bazı doğrulayıcılar bu blokların bazılarını gördü, sonra hangisinin doğru olduğu konusunda anlaşmazlık yaşadılar ve ağ durdu.” ifadelerini kullandı. Stakewiz, sorunun Solana kod tabanında ele alınması gerektiğini belirterek küçük çaplı  bir sorunla karşı karşıya olunmadığını ve yeniden yaşanabileceğine dikkat çekti.

Ağ Yaklaşık 5 Saattir Çalışmıyor

Geliştiriciler, Solana ana ağını (mainnet) son onaylanan yuva olan 153139220’de yeniden başlatma yaptılar. Yazım sırasında yeniden başlatma yüzde 63 tamamlanmış durumda ve Solana ağı 4 saat 41 dakikadır çevrimdışı. Uzmanlar, ağın birkaç saat içerisinde yeniden çalışmaya başlayacağı üzerinde duruyor olsa da bunun herhangi bir kesinliği yok.

“Ethereum katilleri” olarak adlandırılan birden fazla akıllı sözleşme Blockchain’inden biri olan Solana, NFT‘ler ve merkeziyetsiz uygulamalar çıkarmak ve çalıştırmak için popüler bir Blockchain’dir. Ethereum Blockchain’inin 15 Eylül’de başarılı bir şekilde hisse ispatına (Proof of Stake) geçmesinin ardından Solana, Ethereum ve Cardano’nun hemen ardından piyasa değerine göre en büyük üçüncü Proof of Stake Blockchain’i konumunda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar