Estonya Milli Kripto Parasını Basacak

08:10
26 Ağustos 2017
Okuma Süresi: 2 Dakika

Estonya, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in de yardımıyla kendi dijital parasını basmaya hazırlanıyor. Estcoin ismi verilen kripto paranın, düzenlenecek bir ICO kampanyası ile faaliyete geçebileceği konuşuluyor. Şayet kripto para basılır ve işleme başlarsa Estonya, kendi dijital parasını üreten ilk ülke olarak tarihe geçecek.

Baltık ülkesinin dijital inovasyonlarla çokça haşır neşir olduğu biliniyor. Örneğin kendi vatandaşı olmayanlara e-ikâmetgah, bir diğer deyişle dijital bir kimlik veren ilk ülke Estonya oldu. Ülke, bu projeyle birlikte dijital kimliği olan kişilere bankacılık, ödemeleri işleme ve vergilendirme gibi hizmetlerden yararlanma şansı tanıdı.

Projenin ve Enterprise Estonia’nın yönetim kurulu başkanı Kaspar Korjus, girişimin “sınırları olmayan dijital bir ulus” oluşturma doğrultusunda bir adım olduğunu kaydetti. Korjus, projeye 138 ülkeden 22 binden fazla “e-ikâmetçinin” kaydolduğunu ve bu kişilerin ülke ekonomisine büyük katkı yaptığını ekledi. Buterin ise şunları kaydetti:

“E-ikâmet ekosistemi için yapılacak bir ICO ile proje katılımcıları ve ülke arasındaki işbirliği artacaktır. Ekonomik bakış açısından da öte, e-ikâmetçiler, birlikte yapabilecekleri şeylerin sayısı artacağından ötürü topluluk ruhunu benimseyecektir.”

Vitalik Buterin desteği

Korjus’a göre ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Estonya’nın dijital inovasyonlarının sıkı bir destekçisi. Öte yandan Buterin, estcoin girişimi hakkında görüşlerini açıkladı.

 “Şayet estcoin’ler blockchain üzerinde basılırsa (muhtemelen aynı zamanda çoklu formatta basılacaklar, bunda bir sorun yok) smart contracts ve diğer uygulamalar içinde kullanımları kolay ve uygun olacaktır.”

Estonya cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid, geçtiğimiz ay Estonya ulusunun “tek gerçek dijital toplum” olduğu açıklamasını yapmıştı.

“Seçimler de dahil vatandaşlarımız hemen hemen tüm resmi işlerini online ortamda güvenle yapabilir. E-vatandaşlarımız ise Estonya’ya gelmelerine gerek bile olmadan burada şirket kurabilir ve işlerini yürütebilir.”

Kaynak: Cnbc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar