X


Elon Musk’a Dogecoin Uyarısı: “Dava Açılabilir”

Crypto-Law'ın kurucusu ve Ripple destekçisi avukat John Deaton, Elon Musk'ı Dogecoin üzerindeki etkisinden dolayı uyardı.
15:35
28 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Crypto-Law’ın kurucusu ve Ripple destekçisi avukat John Deaton, yakın tarihli bir tweet’inde Elon Musk‘ı etiketledi ve ünlü milyarderin Dogecoin’i teşvik eden tweet’lerinden dolayı Ripple – XRP ile aynı yasal sorunla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı.

“SEC, Elon Musk’a Dava Açabilir”

John Deaton, Twitter’da takma adı JayBlessed901 olan bir kişinin tweet’ine yanıt verdi. Deaton’un yanıt verdiği tweet’te JayBlessed901, SEC Başkanı Gary Gensler’in ABD dışındaki müşterileri arasında 300’den fazla büyük finansal şirketin bulunduğu bir şirket olan Ripple’a karşı uzun süredir devam eden davadaki adaletsizliğinden şikayet ederken, Elon Musk’ın tweet’leriyle DOGE fiyatını özgürce yükseltiyor olmasından yakınıyordu.

Twitter kullanıcısı her ne kadar SEC’in Musk’a dava açmasını sağlamaya amaçlamıyor olsa da Deaton bunun mümkün olduğunu belirterek Tesla, SpaceX, Starlink ve iki küçük şirketin patronunu uyardı. Avukata göre, Gensler ve SEC, Dogecoin‘i Musk ve şirketleriyle bağlantılı bir yatırım sözleşmesi olarak tanımlayabilir ve bundan dolayı dava açabilir.

Dogecoin’in Üzerindeki Elon Musk Etkisi Düşüyor

Öte yandan Dogecoin’in fiyatı üzerindeki sözde Elon Musk etkisinin yavaş yavaş düştüğü görülüyor. Musk’ın hafta içi attığı bir Dogecoin tweet’i en büyük köpek temalı kripto para birimini 23 saniyeden fazla olmayacak şekilde yukarı itti. Tesla CEO’su bu fiyat pump’ı için tweet’inde “milyarder” kelimesini aşağılayıcı olarak kullananları trolleyerek, espirili bir dille “Dogecoin Trilionaire” yani “Dogecoin Trilyoneri” yazdı.

Musk, DOGE için son olarak Cuma günü bir tweet atmış ve “Tesla ürünleri Dogecoin ile alınabiliyor ve yakında SpaceX ürünleri de alınabilir olacak” duyurusunu geçmişti. Bu tweet’in ardından Dogecoin’in fiyatı 0,09 dolara kadar çıktı.

En büyük köpek temalı kripto para birimi Dogecoin, yazım sırasında 0,08138 dolardan işlem görüyor. DOGE, günlükte yüzde 4,26’lık yükselişle işlem görürken, haftalıkta ise yüzde 3,53’lük düşüşte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar