reklamı kapat

Eğitimli İnsanlar Bitcoin’i Anlamakta Neden Zorluk Çekiyor?

Bitcoin'i tam olarak kavrayabilmek adına birçok alanda bilgi sahibi olmak gerekiyor.
21:00
17 Mart 2019

Bitcoin analisti Misir Mahmudov birçok eğitimli insanın Bitcoin’i anlamakta zorluk çektiğini çünkü sadece bir alanda uzmanlaştıklarını savundu.

Tek Alanda Uzmanlık

Mahmudov Bitcoin ve kripto paraları tam olarak kavramak isteyenlerin ilgilenmesi gerektiği alanları şöyle sıraladı: Ekonomi, Bilgisayar bilimi, kriptografi, Oyun Teorisi, merkez bankacılığı, yönetim, genel makro, risk, psikoloji, ağlar, dağıtık sistemler. Bu alanlarda bilgisi olanların Bitcoin’i daha iyi kavrayacağını öne süren Mahmudov, birçok eğitimli insanın 1 ya da iki dalda kısılıp kaldığını, sonuç olarak Bitcoin’i anlayamadığını ifade etti. Tabii ki tek bir insanın birçok alanda donanımlı hale gelmesi oldukça zor, ancak temel anlayış dahi Bitcoin’in modern tarihin en büyük yeniliklerinden biri olduğunu anlamak için yeterli.

Satoshi Nakamoto Kasım 2008’de whitepaper’ını sundu ve Bitcoin’i eşten eşte cash (kasa, nakit) sistemi olarak tanımladı. Bitcoin’den önce de dijital para girişimleri olmuştu ancak Bitcoin modern kriptografi kullanılan ilk deneydi. Enflasyona açık fiat para birimlerinin aksine Bitcoin’in sınırlı sayıda arzı bulunuyor. Merkez bankaları sınırsız sayıda kağıt para basabilirken (ki yıllardır basıyorlar) Bitcoin 21 milyon adetle sınırlı sayıda. Alım gücü söz konusu olduğunda fiat tabanlı para sisteminin sorunları hakkında sayısız araştırma bulunuyor. Hiperenflasyon kurbanı olan ülkeler basit ihtiyaçları karşılığında dahi çuvalla para ödemek zorunda kalıyorlar.

Kripto Paralara Güven

Bitcoin deflasyon özelliğine sahip bir varlık olarak daha geniş kitlelere yayıldıkça iyi bir değer saklama aracı (SoV) olduğunu da gösteriyor. Bazılarına göre Bitcoin hiçbir zaman iyi bir alışveriş aracı olmayacak, çünkü insanlar her zaman değerlenme ihtimali olan bir varlığı harcamak istemeyecek. Bu yüzden Bitcoin’i SoV olarak destekleyen birçok isim bulunuyor.

Psikoloji ve sosyal etkiler de Bitcoin’in bir parçası. Şu anda birçok insan bir kripto para işleminin tamamlanmayacağından endişe duyarak kripto para işlemi yapmaktan çekiniyor. Diğer yandan mevcut finansal sistemde yolsuzlukların artmasıyla güvenin sarsıldığı görülebiliyor. Kripto paralara karşı güven arttıkça sistemi deneme olasılıkları da artacaktır, bu yüzden güven duvarının aşılmasıyla kripto paraları başka bir noktada görebiliriz. Ayrıca kripto paralar aracıları ortadan kaldırdığı için güven konusunun açılmasına lüzum kalmıyor.

Önümüzdeki yıllarda kripto paralarla bağlantılı teknolojilerin gelişmesiyle beraber dünyanın birçok bölgesinde iş faaliyetlerinin internet üzerine taşındığını görebiliriz. Bitcoin ve diğer kripto paraların Web 3.0’ın bir parçası haline gelebileceğine inanan birçok insan bulunuyor.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun