X

Düşüşlerin Ardından Yeni Bir Hafta: XRP, BTC, ETH, LINK ve LTC’yi Ne Bekliyor?

Kırmızıda geçen bir haftanın ardından kriptolar yeni haftaya yeşilde başladı. 
08:08
14 Aralık 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 1 Aralık’a kadar muazzam bir performans sergiledi ve sonrasında düzeltme hareketini başlattı. Düzeltme sırasında 17.600 dolara kadar gerileyen fiyat yazının yanına hazırlandığı sırada 19.104 dolar seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin’in yılbaşından bu yana sergilediği performans Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC) ve Chainlink (LINK) gibi altcoin’lerin de 1 yıl içinde üç haneli kazançlar elde etmesini sağladı.

Bu hamleleri göz önünde bulunduran yatırımcılara ve analistlere göre ise yukarıda bahsi geçen kripto para birimleri yıl bitmeden çok daha yüksek seviyeleri görebilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kriptolarda Noel Rallisi

Elde edilen verilere göre 1970 yılından bu yana yaşanan her 3 yılın ikisinde noel zamanında hisse senetlerinde bir ralli yaşanıyor ve yaklaşık olarak %1,4’lük artışlar görülüyor. Bitcoin’e bakıldığında da 2013 ve 2017 yıllarında büyük noel rallilerinin yaşandığını ifade edebiliriz. Ayrıca geçtiğimiz yıl da Bitcoin Aralık ayında küçük bir yükseliş kaydetmişti.

Bunlara ek olarak bu sene koronavirüs sebebiyle ortaya çıkan ekonomik kriz sebebiyle birçok hükümet ekonomisini toparlayabilmek için para basma politikası uyguladı ve bu da enflasyonun yükselmesini sağladı. Ayrıca enflasyonun 2021 yılında çok daha yüksek seviyelere çıkacağı da düşünülüyor. Bu sebeplerle bu sene yıl bitmeden kripto para birimlerinin bir noel rallisi yaşayacağına inanılıyor.

BTC Yıl Bitmeden 20.000 Doları Aşabilir

Kripto para birimi yatırımcısı ve ekonomist Alex Krüger, Telegram aracılığıyla yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in son iki ayda ortalama olarak %2,4 oranında arttığını ya da düştüğünü dile getirdi ve bu durumda Noel’e kadar lider kripto para biriminin 20.000 doları aşmasının zor olmadığını ifade etti.

Öte yandan geçen ay San Francisco merkezli Bitcoin ve kripto para borsası Coinbase’in CEO’su yaptığı bir açıklamada Amerika’da kripto para birimlerine düzenlemelerin gelebileceği yönünde bir imada bulunmuştu. Bu durum piyasada kısa süreli bir paniğe sebep olmuş ve düşüş yaşanmıştı. Ancak Krüger bu noktada düzenlemelerin kurumsal yatırımcılar için çok da negatif bir görüntü oluşturmadığını dile getirdi ve MicroStrategy’nin 650 milyon dolarlık son BTC hamlesini hatırlattı.

Bunlara ek olarak Bitcoin ve kripto para veri şirketi Messari’nin CEO’su Ryan Selkis de Bitcoin’in yıl bitmeden 20.000 doları aşacağını düşündüğünü ifade ediyor.

Ethereum, Ripple, Litecoin ve Chainlink

Bitcoin’in son altı ayda fiyatını ikiye katladığını ve altcoin’lerin de bu artıştan payına düşeni aldığını ifade eden analistler, BTC’deki yükselişin devam etmesi halinde Ethereum, Ripple, Chainlink ve Litecoin’de de artışların devam edeceğini ifade ediyor.

Bunlara ek olarak kripto para birimlerinin bu haftaya yeşilde başladığı görülüyor. Son 24 saatte performanslar değerlendirildiğinde; ETH’un %3,39, XRP’nin %3,46, LTC’nin %6,95 ve LINK’in %4,96 artış kaydettikleri görülüyor. Geçtiğimiz hafta yaşanan kayıplar göz önüne alındığında altcoin’lerin de BTC ile birlikte haftaya oldukça iyi başladıkları ifade edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar