X


Dünyanın En Popüler Kripto Para Borsaları Sandığınız Kadar Güvenli Olmayabilir

En büyük 100 kripto para borsası üzerinde yapılan bir araştırmaya göre borsaların yaklaşık %50'si kolay bir şekilde hack'lenebilir.
09:00
10 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para borsaları geleneksel finansal sistemdeki bankalarla benzerlik gösteriyor. Ancak kripto para borsaları bankalara nispeten oldukça kullanıcı dostu. Borsalar kripto para ekosisteminin değişmez bir parçası. Yüzlerce farklı kripto para alım satım işlemini tek bir platform üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilirsiniz. Borsalar, ayrıca kripto para ekosistemine açılan bir kapı işlevi de görüyor.

Borsalar, bankalara kıyasla daha kullanıcı dostu olsa da aynı şey güvenlik konusunda geçerli olmayabilir. En popüler borsaların her zaman daha güvenli olduğu düşünülüyor, bu kısmen doğru değil. Özellikle 2018’de yaşanan hack’lenme vakaları bu durumun en büyük kanıtı. Geçmişte dünyanın en büyük kripto para borsası Mt. Gox hack’lendi. Siber saldırganlar günümüzün en büyük kripto para borsalarını daha önce hedef aldı, gelecekte de almaya devam edecek.

Yaklaşık 3 hafta önce Tokyo merkezli kripto para borsası ZAIF siber saldırganların kurbanı oldu ve platformun sıcak cüzdanlarından 59 milyon dolarlık Bitcoin çalındı. Yaklaşık 5,565 Bitcoin’in çalındığı saldırı ancak birkaç gün sonra fark edildi.

Her ne kadar bu tarz hack’lenme vakalarının ardından kripto para borsalarının güvenlik tedbirlerini arttırdığını düşünsek de durum aslında pek de öyle değil. Yatırımlarınızın tamamını kaybetmek, isteyeceğiniz en son şey olabilir. Bu durum kripto para piyasasının yüksek volatilitesi nedeniyle gerçekleşebileceği gibi aynı zamanda borsaların dikkatsizliği de böylesine bir faciaya neden olabilir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre kripto para borsaları kullanıcıların fonlarını güvende tutmak için aslında pek de bir şey yapmıyor. Günlük işlem hacmi 1 milyon doları aşan 100 kripto para borsası üzerinde yapılan bir araştırmaya göre birçok platform siber saldırganların yararlanabileceği güvenlik zafiyetlerine sahip. Öyle ki borsaların birçoğu e-posta doğrulaması istemiyor ve 2FA doğrulama kullanmıyor.

Araştırma sonucunda elde edilen veriler oldukça şaşırtıcı. Binance, araştırma sonucuna göre en güvenli kripto para borsaları sıralamasında 17. sırada yer alıyor. Kripto para piyasası gelişmeye ve popülerleşmeye devam ettikçe siber saldırganlar da bu açıklardan faydalanmaya devam edecek.

Kaynak: Zcrypto.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar