Dinamikler Değişiyor! Bitcoin (BTC) ve Altcoin Yatırımcıları İçin Büyük Tasfiyeler Yolda Olabilir!

Özet

  • Büyük miktarda BTC tutan yatırımcılar Birikim eğilimi puanına göre satışa geçti.

  • Fonlama oranı pozitif ve BTC long pozisyonlar baskın.

  • Eğer satışlar sürer ve alıcılar zayıf kalmaya devam ederse BTC ve altcoinlerde büyük tasfiyeler görebiliriz.

  • Piyasaya etkisi: Negatif
16:00
14 Ağustos 2023

BTC fiyatı yazı hazırlandığı sıra önce 1,5 aylık süreçte olduğu seviyelere yakın kalmaya devam ediyor. Can sıkıcı olsa da kripto para piyasalarının doğasında da bu var. Hızlı yükseliş ve güçlü volatilite dönemleri kripto için ne kadar normalse bu tarz yatay, can sıkıcı günler de o kadar normal. Peki güncel durum bize ne anlatıyor?

Bitcoin (BTC) On-Chain Analiz

Bitcoin‘in on-chain verileri bize yatırımcı eğilimiyle alakalı net bir resim sunuyor. Tüm banka hesaplarındaki hareketleri, alım ve satım faaliyetlerini, transferleri gördüğünüzü hayal edin. Herkes eşit biçimde eğilimin nereye olduğunu gördüğü için kolayca pozisyon alabilirdi. Blockchain şeffaflığı bize bunu sunuyor ve bu yüzden Bitcoin’in on-chain analizleri son derece önemlidir.

Güncel veriler ağ üzerindeki faaliyetin gözle görülür bir değişim geçirerek önceki birikim eğiliminden uzaklaştığını söylüyor. BTC‘nin fiyat hareketleri açısından, birikim ve dağılım arasındaki denge piyasa duyarlılığını anlamak için kritik önem taşıyor. Bunu açıklayan bir metrik de birikim eğilimi puanıdır.

Metriğin analizi, Bitcoin‘in daha yaygın bir dağılımına doğru bir geçiş olduğunu göstermektedir. Piyasa davranışının bir göstergesi olarak birikim eğilimi puanı, belirli bir dönem içinde biriktirilen ya da satılan yeni coinlerin sayısını yansıtmaktadır.

Birikim eğilimi puanı bire yaklaştığında, bu büyük kuruluşların birikim yaptığı anlamına gelir. Ancak metrik sıfıra yaklaştığında, satışa doğru bir kayma olduğunu gösterir. Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin birikim eğilimi puanı 0,05 idi ve bu da büyük yatırımcıların satışa kaydığını gösteriyor.

Bitcoin Fiyatı Artar Mı?

Daha önce balinaların çok sayıda Bitcoin biriktirdiğini bildirmiştik. Ve bu eylem kral kripto para biriminin bir noktada 30.000 doların üzerine çıkmasında etkili oldu. Bu nedenle, duyarlılıktaki değişim BTC’nin uğraşmak zorunda kaldığı son konsolidasyonu etkilemiş olabilir.

Bu metrik aynı kalmaya devam ederse, BTC’nin konsolidasyonu veya düşüşü devam edebilir. Ayrıca, CryptoQuant’ın analisti JA_Maartunn 12 Ağustos’ta BTC’nin tırmanamamasının net alıcı hacmiyle bağlantılı olabileceğini belirtti. Net alıcı hacmi, Bitcoin’in vadeli işlem sözleşmelerinin alım ve satım hacmi arasındaki farkı ölçer. Analist metriği tarihsel kullanımlara alarak 2021’e atıfta bulunarak şunları söyledi;

“Mayıs 2021’de Bitcoin 60.000 dolar civarında işlem görürken, Alıcı Satış Hacmi Alıcı Alış Hacminden 600 milyon dolar daha yüksekti. Bu durum, fiyat hala yüksek olmasına rağmen piyasa emirleri aracılığıyla yoğun satış yapıldığını gösteriyor.”

O halde Bitcoin için kısa vadede yükseliş görünmüyor. Ağır satış baskısına rağmen Santiment, Binance üzerindeki fonlamanın %0,01 olduğunu açıkladı. Pozitif bir fonlama oranı long pozisyonlu yatırımcıların baskın olduğunu gösterir. Ancak son veriler baskın long pozisyonların devam eden satışlarla BTC ve altcoinlerde büyük long tasfiyelerine yol açma riskine dikkat çekiyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar