Dikkat: Donanım Cüzdanı Üreticisi Ledger, Kullanıcılarını Uyardı

Popüler kripto para donanım cüzdanı üreticisi Ledger, masaüstü uygulaması Ledger Live'ı etkileyen bir kötü amaçlı yazılım konusunda kullanıcılarını uyardı.
17:00
28 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para donanım cüzdanı üreticisi Ledger’ın 25 Nisan’da paylaştığı bir Twitter gönderisine göre şirket, masaüstü uygulamalarını hedef alan yeni bir kötü amaçlı kripto para yazılımı keşfetti.

Ledger cephesinden yapılan açıklamada kötü amaçlı yazılımın kullanıcıların bilgisayarlarındaki Ledger Live uygulamasını kötü amaçlı bir programla değiştirdiği bildirildi. Ledger, kullanıcılarının şirketin resmi internet sitesindeki güvenlik uyarılarını dikkatlice takip etmelerini istedi. Şirketin Twitter hesabından yapılan paylaşım şu şekilde:

DİKKAT: Ledger Live masaüstü uygulamamızı kötü amaçlı bir programla değiştiren yeni bir yazılım keşfettik. Virüsten etkilenen bilgisayarlarda söz konusu yazılım sahte bir  güncellemeden sonra kullanıcılardan 24 kelimelik kurtarma anahtarlarını doğrulamasını istiyor.

Ledger Twitter hesabından virüsün şu an için Windows işletim sistemini kullananları etkilediğini duyurdu. Ledger’a göre söz konusu kötü amaçlı yazılım kullanıcıların kripto paralarını tehlikeye atmıyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre kötü amaçlı yazılım kullanıcıların 24 kelimelik kurtarma anahtarlarını ele geçirmeye çalışan bir kimlik avı saldırısından ibaret.

Ledger, kötü amaçlı kripto para yazılımının şirketin web sitesinden ya da sunucularından kaynaklanmadığını belirtse de Ledger henüz sorunun neden kaynaklandığını bulabilmiş değil.

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük kripto para şirketlerinden Ledger’ın teknoloji devi Samsung’dan 2,9 milyon dolarlık yatırım aldığını ve şirketin CEO’sunun değiştiğini duyurmuştuk. Kripto para piyasasındaki ayı sezonu nedeniyle donanım cüzdanı satmakta oldukça zorlanan Ledger cephesinden konuya ilişkin yapılan açıklamada şirketin yatırım aldığı onaylandı. Son bir haftada Samsung’dan yatırım almayı başaran Ledger’ın aynı zamanda bir numaralı ismi de değişti Şirketin eski başkanı Pascal Gauthier, yeni CEO olarak çalışmaya başladı ve eski CEO Eric Larcheveque ise artık Ledger’ın Yönetim Kurulu Başkan’ı olarak çalışmayı sürdürecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar